Londra’daki restoranlar Ukrayna için tek yürek oluyor

Londra’daki restoranlar, işgal altındaki Ukrayna’da savaştan etkilenenlere bir dizi özel etkinlik, yemek ve menüler ile destek oluyorlar.

Günlerdir süren Rusya’nın Ukrayna üzerindeki işgali sayısızca sivile zor günler yaşatıyor. Ateş hattından ve bombalamalardan kaçmak için halk komşu ülkelere, sınır kapılarına sığınıyor. Dünyaca üzülerek takip edilen ve her yerden Ukrayna’ya destek yağan bu olay karşısında Londra’daki restoranlar kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü restoranlar tek yürek olarak yardıma ihtiyacı olan Ukrayna halkına destek olmak için kolları sıvıyor.

Ukraynalı yemek yazarı Olia Hercules, Ukrayna’ya destek sağlamak adına başlattığı #CookForUkraine isimli yardım kampanyası için Alissa Timoshkina, Clerkenwell Boy ve Unicef’in NEXTGen Londra ekibiyle iş birliği yaptı. Bu amaç için çok sayıda restoran para bağışladı. İşte bağış yapan restoranlardan birkaçı.

Big Mamma Group’a dahil olan Circolo Popolare (Fitzrovia), Gloria (Shoreditch), Ave Mario (Covent Garden) mekanları, menülerine ekledikleri Ukrayna’nın en sevdiği ‘salo’ (aka lardo) ve taze doğranmış otlar ile sarımsaklı bruschetta’nın satışının gelirini #CookForUkraine kampanyasına bağışlıyorlar.

Çeşitli lokasyonlardaki Blacklock restoranları, Black Axe Mangal (Islington), Bubala (Spitalfields) ve Brigadiers (City) Mart ayı boyunca her kestikleri faturadan 1 £ bağışlayacak.

Angelina (Dalston) ve Dai Chi (Soho) ise fatura veya kişi başına 1 £, 2 £ ve 5 £ bağış seçenekleri sunacak.

Ülke çapında teslimat yapan Dispatch, her siparişinden 1 £ bağışlayacak.

Çeşitli lokasyonlardaki Yard Sale Pizza, 4 Mart’ta katılımcılara bir yıl boyunca ücretsiz pizza hakkı elde edecekleri siyah bir kart kazanma şansı sunan bir çekiliş başlattı. Tüm gelirleri ise #CookForUkraine’e bağışlayacak.

Hache restoranları, sınırlı sayıda Olia Hercules imzalı bir Mamushka burgeri üretiyor. Üzerinde çıtır pastırma, dereotu mayonez, zencefil ve zerdeçallı pancar turşusu bulunan bu burger 13 sterline satılıyor. Restoran, her siparişten 3 sterlini UNICEF İngiltere’nin Ukrayna temyiz başvurusuna yönelik bağışlayacak.

#CookForUkraine’e ek olarak, diğer restoranlar da kendi solo çalışmalarını yapıyor.

Carousel (Fitzrovia) Ukraynalı şef Yurii Kovryzhenko, 13 Mart’ta mevcut krizden etkilenenler için para toplamak amacıyla bir ortak öğle yemeği ziyafeti ve çekilişine ev sahipliği yapıyor. Yemekler arasında ördek ve kuru erikli Borsch çorbası, patates ve porcini mantarlı Vareniki köfteleri yer alıyor.

Bob Bob Ricard (Şehir) ise yine 13 Mart’ta, menüsünde Borsch çorbası, Siyah Truffle patates vareniki ve yabani sarımsaklı Chicken Kyiv’in yanı sıra şampanya, şarap ve kanepeler de dahil olmak üzere dört çeşit lezzet bulunan bir akşam yemeği düzenliyor. Kişi başına 195 £’nun düştüğü gelirin %100’ü Unicef’e gidiyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın