Limon Köyiçi Alaçatı, Altıncı Yılını Füzyon Lezzetlerle Taçlandırıyor

Açıldığı günden bu yana Alaçatı klasiği haline gelen Limon Köyiçi, eğlenceli ve samimi ortamı ve birbirinden leziz tatlarıyla, yeni sezonda da adından söz ettirmeye devam ediyor. 6. yılını coşkuyla karşılayan mekanın kurucu ortaklarından Yasin Becek, yeni sezonda tüm misafirlerini eğlenceye ve birbirinden enfes lezzetleri deneyimlemeye davet ediyor.

Alaçatı’daki en büyük iç mekana sahip olmanın avantajıyla, konuklarına konfor ve lezzeti bir arada sunan Limon Köyiçi Alaçatı, yepyeni lezzetleriyle misafirlerini bekliyor. Her yıl yenilediği menüsüyle misafirlerine keyifle vakit geçirebilecekleri bir ortam sunan Limon Köyiçi, Alaçatı’yı tercih eden tüm tatilcileri eğlenceye ve lezzete davet ediyor.

Her sene geliştirdiği ve genişlettiği menüsüyle konuklarına farklı tatlar sunan Limon Köyiçi Alaçatı, bu sene de misafirlerine benzersiz bir menü oluşturdu. Şef Eyüp Gül dokunuşlarıyla, hem dünya lezzetlerini hem de füzyon mutfağının eşsiz tatlarının sunulduğu menünün soğuk başlangıçlarında; Wasabili karides kornet, beyin söğüş, çiğ istiridye, isli dana dil, kırmızı pancarlı bebek enginar bulunuyor. Ördekli gyoza, mürekkepli karides tempura, dana kaburga taco gibi lezzetlerin sıralandığı menünün makarna çeşitlerinde; el yapımı gnocchi, parmesan tekeri içerisinde masada yapılan trüf mantarlı spaghetti ve rigatoni burrata yer alıyor. Ana yemeklerde beef Wellington, mercimek yahnili somon, ördek konfi, kendin pişir kendin ye ve dana yanak seçenekleri sunan Limon Köyiçi Alaçatı, zengin tatlı menüsüyle de damaklarınızda unutulmaz lezzetler bırakmaya hazır.

Limon Köyiçi Alaçatı işletme müdürü Raif Karan, mekanın müzik direktörü Yiğit Özdemir’in performansı eşliğinde tüm misafirlerini eğlenceye davet ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın