Japon Sufle Pankeki’nin İlk Mekanı: Puufu

Son zamanlarda ister ekran yüzleriyle ister müzikleriyle isterse de lezzetleriyle olsun, Uzak Doğu’ya artan ilgi göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Patisserie by FoodinLife dergimizin yeni sayısında Japonya’dan gelen “Souffle Pancake”in Türkiye’de ilk ve tek mekanı Puufu’ya yer veriyoruz. Dinçer Akyol, Eren Ergün ve Tarık Aksu tarafından 2019 yılında ilk tohumları atılan bu işletme, pandemi sebebiyle ertelense de 2023’ün ilk aylarında kapılarını açıyor.

İstanbul’un en nostaljik semtlerinden biridir Çengelköy. Tarih kokan bu semtte öyle bir işletme var ki, son 5-6 aydır Uzak Doğu rüzgarları estiriyor… Evet, Puufu’dan bahsediyoruz. Japon sufle pankeki ile tanışacağınız tek yer olma özelliğini taşıyan marka, Avrupa Yakası’ndaki lezzet kaşiflerini bu tattan mahrum bırakmamak için ikinci şubesini 1 Temmuz’da Ortaköy’de açtı.

Dinçer Akyol, Eren Ergün ve Tarık Aksu tarafından kurulan markanın fikri ilk olarak 2019 yılında ortaya çıkıyor. İsmiyle, logosuyla ve ürünleriyle 2019-2020 yıllarında faaliyete hazır oluyor ama pandemiden ötürü açılış bir süre askıya alınıyor.

“Puufu’lara tam olarak pankek ya da sufle demek mümkün değil”

Puufu’nun kurucu ortaklarından Eren Ergün, 2022 sonunda diğer ortaklarıyla beraber mekanı faaliyete geçirme kararı aldıklarını ve işletmenin açıldığı günden bugüne pek çok insan tarafından bilinir hale geldiğini belirtiyor: “İlk günden itibaren Puufu’nun bu ilgiyle karşılaşacağını öngörmüştük. Özellikle ürünlerin hacimli ve kabarık görüntüsü, çok hafif olması ve ağızda dağılan kıvamı, sipariş üzerine anlık hazırlanıp taze bir ürün olarak servis edilmesi Puufu’ların en cezbedici özellikleri ve öne çıkan artıları.”

Yeni lezzetler için Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünden bahseden Ergün, “Puufu’lara tam olarak pankek ya da sufle demek mümkün değil” diyerek detaya iniyor: “Puufu daha çok sufle ve pankekin kıvam olarak karıştırıldığı yeni bir form gibi.”

Puufu misafirlerinin en çok ‘Puufu Meyveli & Çikolatalı’ lezzeti tercih ettiklerini söyleyen Eren Bey, gelen konuklarına damak tatlarına göre seçim yapmalarını önerdiklerinden de bahsediyor ve ekliyor: “Çünkü Puufu’ların hazırlanışı ve çikolatadan kremalara kadar onları çeşitlendiren üst malzemelerin tümü en üst kalitedeki ürünlerden oluşuyor.”

Asya’nın keşfi

Son zamanlarda Asya’nın birçok alanda trendlere girmesine değinen Eren Ergün bunun sebebini, Avrupa ve Amerika’ya ait yeme-içme ve genel kültürün çok uzun yıllardır tüketilmesine ve insanların buna doymasına bağlıyor.

Asya’nın tarihi öneminden de bahsederken sanki o kıtanın yeniden keşfedilmeye başlandığını ifade ediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bunda Asya’nın kendini dünyaya açma konusundaki aktifliği de önemli rol oynuyor.”

Ergün, bir başka sebebin ise Asya’nın popüler kültürünün ve sokak lezzetlerinin ilgi çekmesi olduğunu belirtiyor ve “Asya’daki sokak lezzetleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özel sunum şekilleriyle insanlarla buluşuyor” diyor.

Puufu’nun gelecek planları

Son olarak gelecek planlarından bahseden Ergün, Puufu’nun ilk tohumları atılırken dahi uzun vadeli stratejiler kurdukları bir vizyonda ilerlediklerini belirtiyor ve ekliyor: “Puufu olarak yakın gelecekte üreteceğimiz yeni tatlılar, oluşturacağımız yeni mağaza konsepti ve özel ürün sunumlarımızla Türkiye’de yeni bir pastane modeli oluşturmayı hedefliyoruz.”

Bu kısa zaman içerisinde hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok yatırımcıyla görüşmelere başladıklarını söyleyen Eren Bey, sayısını sınırlı tutacak şekilde Türkiye’nin ve dünyanın önemli merkezlerinde bu yeni pastane modelini hayata geçireceklerini söyleyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın