İzmir, Ödemiş’ten tarihi bir lezzet: Meşhur Tarihi Töngül Pide Fırını

Türkiye’nin tarihi pidecisi Meşhur Tarihi Töngül Pide Fırını, Ege Bölgesi’nin incilerinden İzmir, Ödemiş’te 1893 senesinden bu yana aile geleneğini sürdürüyor.

127 yıllık aile geleneğini ve emeğini 4 nesildir sürdüren Töngül Pide Fırını, Ödemiş’in imza lezzeti olan Töngül pide çeşidini aynı reçete, samimiyet ve aile sıcaklığıyla müşterilerine sunmaya devam ediyor. Töngül ailesinin özel pide hamuru ile hazırlanan tek çeşit yapılan meşhur pide; bolca maydanoz, köy tereyağı ve kıyma ile birleşerek alttan yanmalı fırında meşe odunu ile pişiriliyor. Fırından çıkarılan sıcacık pidenin üstüne zeytinyağı sürülerek ve yine üstüne Ödemiş’in tulum peyniri rendelenerek servis edilen tarihi lezzet, dededen oğula aktarılarak bir asırdan fazladır müşterilerine gerçek odun ateşinde pişmiş pideleri sunuyor.

Yurt içinden ve yurt dışından pek çok kişinin bu tarihi lezzeti denemek için uğradığı Töngül Pide Fırını, 4. kuşaktan İsmail Töngül ile her sabah 04.00’da açılarak hazırlıklara başlıyor ve kaliteden ödün vermeden pidelerini hazırlıyor. Genellikle öğlen olmadan bütün pidelerin bitmesiyle servisi kapatan tarihi fırın artık dünyanın her yerinden gelen misafirleri ve uzaktan gelenler için öğlen 13.30’a kadar servis vermeye başladı.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın