İstanbul’un aranan gurme burgerlerinden: Burger&Burrito

Burger&Burrito, İstanbul’un gurme burgerleri dendiğinde ilk akla gelen adreslerden. Yaklaşık dört yıl önce hayata geçirilen marka, İstanbul’da giderek artan ve tercih edilen noktalardan biri oluyor. Biz de Burger & Burrito’ya hayat veren Emircan Aksoy’dan gurme lezzetlerini dinledik.

Emircan Aksoy’un hobisini iş haline getirmesiyle başlıyor Burger & Burrito’nun hikayesi. Kullanılan etlerden pişirme tekniklerine kadar her bir ayrıntıya özen gösteren marka, kısa sürede sıklıkla tercih edilen burgercilerden biri oluyor. Aksoy, Burger & Burrito ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Amacım bu işten para kazanmak ya da hayatımı bunun üzerine şekillendirmek hiç olmadı. Ama geçen süre zarfında bu sektör bana ve markama bu konuda başarılı olduğumu ve daha ileri gitmem gerektiğini hissettirdi. Bu sene 4’üncü senemizi bitiriyoruz.”

“Biz tüm yemeklerimizi meşe odununda pişiriyoruz”

Burger & Burrito, açıldığı ilk günden bu yana her zaman belli sayıda insana hizmet veriyor. Ürün kalitesinden asla taviz vermeden insanlara iyi burger sunan marka, motivasyonunu çok çalışmak ve araştırmak üzerine kuruyor. “Bizim bize özel bazı olmazlarımız var” diyen Aksoy, “Biz tüm yemeklerimizi meşe odununda pişiriyoruz. Gazlı bir sistem veya plate ızgara asla kullanmıyoruz. Etlerimize, tuz karabiber hariç hiçbir kimyasal sos, tat, lezzet eklemiyor veya karıştırmıyoruz” diyor.

“Bir red cheddarımızı yurt dışından kendimiz getiriyoruz”

Bir burgerin olmazsa olmazı ekmekler ise Burger & Burrito’da her gün taptaze, günlük olarak yapılıyor. Günde 150 adet ekmeği geçmeyen adetle tazeliğe ve tazeliğin getirdiği lezzete önem veren markada, tüm soslar el yapımı. Hazır hiçbir sos kullanmadıklarını belirten Emircan Aksoy, “Bir red cheddarımız var, yurt dışından kendimiz getiriyoruz. Bunlar bizi birçok burgerciden ayıran en önemli faktörler” ifadelerini kullanıyor.

“Aioli sosumuz çok lezzetli” Burger & Burrito’da en çok sevilen çeşit ise AioliBurger oluyor. “Aioli sos bizim en çok satan soslarımızdan biri” diyen Emircan Aksoy sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Aioli sosun yapımı ortalama 15 saat sürüyor. Lezzet olarak gerçekten çok farklı. Öte yandan bundan sonraki süreçte bir şube açmayı ya da franchise vermeyi düşünmüyorum. Çünkü başında duramadığım bir işi yürütmek istemiyor, kontrolü bende olmayan hiçbir işe girmeyi ve markayı kötü duruma sokmayı düşünmüyorum. Maslak’taki yerimizde misafirlerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın