İstanbul’da bir Fransız: Ekler

İki küçük hamur arasında, yumuşacık krema dolgusu ile lezzet şöleni yaşatan ekler, bugün severek tüketilen bir pastacılık ürünü. Üzeri çikolata kaplı bu küçük tatlı lezzet ilk olarak 19. yüzyılda Fransa’da, kraliyet ailesinin meşhur pasta ustası Marie Antoine Caréme tarafından yapılıyor. Biz de bu sayımızda tatlı severlerin vazgeçilmezi olan İstanbul’un en iyi eklerine sahip mekânlarını sizler için derledik. 

Beyaz Fırın Bugün, Beyaz Fırın’ın tüm şubelerinde satışa sunulan, günlük olarak üretilen küçük ve büyük ekler hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanıyor. Beyaz Fırın’ın eklerinin üretiminde, gerçek çikolatadan hazırlanan çikolatalı pastacı kreması kullanılıyor. 

Fauchon Uluslararası örnek projeleri ile tanınan RMA Group’un bir üyesi olan Fauchon Paris, Zorlu Center’ın kalbinde; eşsiz lezzetleri ve menüsü ile misafirlerine Fransız lezzetlerinden ve kültüründen deneyimler sunuyor. Bunlardan biri de bir Fransız lezzeti ekler oluyor. Klasik formuyla İstanbul’un en iyi eklerini sunuyor. 

Pelit 1957 yılında kurulan ve günümüzde pastacılık sektörünün köklü markalarından biri olarak dikkat çeken Pelit Pastanesi’nde ekler, tıpkı diğer ürünler gibi ilk günkü reçetelere sadık kalınarak hazırlanıyor. Dışı çikolata kaplı Pelit eklerlerinin içini ise enfes çikolata dolgusu süslüyor. 

Baylan Baylan Pastanesi, kurulduğu günden bu yana doğal malzemelerle hazırlanan birbirinden leziz ürünleri misafirleri ile buluşturuyor. Cumhuriyet döneminin nostaljisini de tatlılarında yansıtan Baylan’da, ekler ise çikolatalı ve karamelli olmak üzere iki farklı tatta sunuluyor. 

Divan Divan Pastaneleri’nin usta şefleri tarafından özenle hazırlanan efsane Fransız lezzeti ekler, tatlı severlerin vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Pate choux hamuru, vanilya kreması ve bitter çikolatanın buluştuğu lezzet, Divan Pastaneleri’nin sevilen tatları arasında ilk sıralarda. 

Vakko Patisserie Petit Four Vakko Patisserie Petit Four’un lezzetli reçeteleri, “Meilleur Ouvrier de France Patissier” (MOF) unvanının sahibi Philippe Chatelain danışmanlığında, Pasta Şefi Ghislain Gaille tarafından hazırlanıyor. Eşsiz eklerler ise özel reçetelerle bu mutfaktan çıkıyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın