İstanbul Culinary Cup’ta öğrenciler kıyasıya yarıştı

Türkiye’nin önde gelen şefleri 29 Şubat- 1 Mart tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde bir araya geldi.

İki gün boyunca İstanbul Culinary Cup’ta liselilerin ve üniversitelilerin kıyasıya yarıştığı karşılaşmanın jürileri arasında birbirinden değerli isimler yer aldı. Yarışmanın Komite Başkanlığı’nı üstlenen Rafet İnce ise yarışmaya dair şu açıklamalarda bulundu:

“Hiçbir öğrenciyi gözü yaşlı göndermiyoruz. Çünkü adil ve nitelikli bir yarışma yaptığımıza inanıyorum. Her sene bir önceki senenin üstüne koyarak ilerleme kaydediyoruz. Bu sene mutfak sayılarını artırarak, 9’dan 18’e çıkardık çünkü talep çoğaldı. Toplamda iki gün boyunca 465 kişi yarıştı ve yarışmaya da devam ediyor. Öte yandan bizim yarışmamız elit. Çok araştırıp, referans alıyoruz ve her öğrenciden örnek bir tabak istiyoruz. Buna göre seçimlerimizi belirliyoruz. ‘Ben yarışmaya girdim ve herhangi bir ödül alamadım’ diyen bir öğrenci olmuyor çünkü hak yemiyoruz. Türk gastronomisinde yer alan önemli executive şefleri jüri yapıyoruz. Jüriler için ciddi kriterlerimiz de var. Tabakları ise; işçilik, tasarım, sunum, somut-soyut çalışma gibi tam 12 farklı kategoride değerlendiriyoruz.” 

“Ülkemizin bu tür etkinliklere ihtiyacı var”

İstanbul Culinary Cup’ta Pek Food standında bir panel gerçekleştiren Şef Mehmet Yalçınkaya şu açıklamalarda bulunuyor: “İstanbul Culinary Cup gibi etkinliklere ihtiyacımız var. Yarışmalar bu işlerde bir araç. Özellikle fuarların içerisinde yarışmaların yapılması hem sektör çalışanlarının hem öğrencilerin sektördeki yenilikleri takip edebilmesi açısından faydalı. Yarışan öğrenciler de kendilerinin rakiplerine göre ne seviyede olduklarını görebilmesi adına bence çok önemli ve değerli. Ülkemizin bu tür etkinliklere ihtiyacı var. Foodinlife dergisinin de bulunduğu grup dünyanın farklı yerlerinden şefler getirip sektöre katkıda bulunuyor. O etkinliklerde vizyonu açılan arkadaşlarımızın, bu tür yarışmalarda kendilerini göstermesi ve gıda sektörünün de yeniliklerini göstermesi açısından bu tür buluşmalar çok değerli. Biz de elimizden geldiği kadar destekliyoruz. Pek Food standında yaptığımız söyleşimizde, ekonomi, çevre, yapılan yeni çalışmaları, nasıl katkı sağlayabilirizi ve sıfır atığı konuştuk. Sektördeki farklı temsilcilerle bu konuları konuşarak farklı fikirleri dinledik. Sektöre de katkılarını en kısa zamanda görmeyi umuyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaşın