Gıda Taşımacılığında Önemli Bir Marka: Cambro

Cambro tüm dünyada gastronomi alanına hitap eden bir firma olup, gıda taşımacılığı sırasında insan sağlığı açısından müşteriye en etkili şekilde ürünlerini servis ediyor. Cambro’da Avrupa Operasyonları Başkan Yardımcısı olarak görev almakta olan Ömer Turgay’dan firma hakkında detaylı bilgiler edindiğimiz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelik gıda güvenliği

Cambro Avrupa Operasyonları Başkan Yardımcısı Ömer Tugay, müşterilerine öncelik olarak sundukları başlığın gıda güvenliği olmakla beraber bu alanda birçok çözüm sunduklarını söylüyor. Ürün portföyü hakkında bilgi veren Ömer Bey, “Otel ve catering frmaları başta olmak üzere birçok frmada kullanılabilen, yiyecek-içecek servisini kolaylaştıran yalıtımlı gıda taşıma ekipmanlarından bardak-tabak yıkama sepetlerine, raf sistemlerinden saklama kaplarına, tepsilerden ticari taşıma ve servis arabaları gibi birçok alanda üretim yapıyoruz” diyor.

“Hırsla çalışmaya devam ediyoruz”

Cambro’nun dünya pazarında lider pozisyonunda olduğunu söyleyen Tugay, “Yeni ürün ve çözümler sunmaktan vazgeçmiyor, hırsla çalışmaya devam ediyoruz” diyor. Ağırlıklı olarak Cambro’nun çalışma alanının mutfaklar olduğu söyleyen Ömer Bey, mutfaklarda kullanılan kimyasal ürünlerin taşıma arabalarının tekerleklerini ve rafarını deforme ettiğini ve pasa sebep olduğunu söylüyor. Bu konuda geliştirdikleri bir sistemden bahsederken bir taraftan da sürdürülebilirlik konusuna değiniyor, “Sürdürülebilirlik, karbon ayak izini azaltma gibi konular dünyanın olduğu kadar Türkiye’nin de gündeminde olan bir konu. Bu konuda kendi geliştirdiğimiz kompozit sistemler buna çözüm sağlamakta olup karbon ayak izinin önüne geçiyor” diyor. Ayrıca ısıtmalı gıda taşıma araçlarının fş ve açma-kapama düğmesiyle çalıştığını ve 3 adet 100 Watt ampulden daha az enerji harcadıklarını söylüyor.

Sosyal sorumluluk projeleri

Cambro Avrupa Operasyonları Başkan Yardımcısı Ömer Tugay, Cambro olarak gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerini de anlatıyor. Şubat ayında yaşanan depremler sonrasında, hijyen ve sağlık kuralları çerçevesinde, deprem
bölgelerine gıda dağıtım projelerine katkı koyduklarını söylüyor.

Cambro’nun hem Türkiye’deki hem Avrupa’daki gelecek projeleri

Ömer Bey, Cambro’nun hem Türkiye’deki hem de Avrupa’daki gelecek projelerine değinmeden geçmek istemiyor. Tugay, “Özellikle Türkiye’nin Güneydoğu bölgelerindeki otellerde kullanılan 1/1 – 1/2 boyutlarında KD Cart taşıma arabalarının Türkiye üretimine ağırlık vererek, bu ürünü hem burada hem de Avrupa’da öne çıkarmayı planlıyoruz” diyor. Devamında ise H-Pan olarak adlandırılan, -40˚C ila 190˚C arasındaki ısılara dayanan ürün ile metal küvetlerde yer almaya çalışacaklarından bahsediyor, “Metal kendi içerisinde ısıyı tutmayıp dışarı aktardığı için gıdayı sıcak tutmayacağı gibi bundan dolayı doğacak olan enerji tüketimi de karbon ayak izini arttırır. Biz üretip pazara sunduğumuz bu ürünümüzle karbon ayak izini de azaltmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullanıyor.
Bunun haricinde UPCH elektrikli taşıma arabalarından bahsetmek isteyen Ömer Tugay, “UPCH iki ayrı bölmeden oluşup soğuk/soğuk, sıcak/sıcak, sıcak/soğuk
olmak üzere gıda taşımacılığında bir devrim yaratacak üründür. Bildiğiniz üzere gıdanın taşınma sürecinde gıda -4˚C ile 60˚C arasında taşınmamalıdır, çünkü bu alanda bakteri üretimi söz konusudur. Bu ürünümüz ile merkez mutfakta üretilen gıdanın sağlıklı ve hijyenik şekilde kullanıcıya sunulması amaçlanıyor” diyerek  sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın