Geleneksel lezzet durakları: Tarihi Türk mutfağı lokantaları

Türk mutfağı, yüzyıllar öncesine dayanan geçmişiyle dünyanın en köklü ve bilinen yemek kültürlerinden biridir. Türk mutfağı, doğu ve batı kültürlerinin Anadolu topraklarında eşi benzeri olmayan ahengi ile var olmaktadır. Yemek Kültürü Araştırmacısı Aylin Öney Tan, Hürriyet Gastronomi Seyahat Kültür ve Sanat Yazarı Müge Akgün, Konsept Danışmanı Tolga Atalay, Şef Aylin Yazıcıoğlu ve Food in Life Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen gibi kıymetli gurmelerimize, benzersiz bir tarihi Türk mutfağı deneyimi yaşanabilecek lokantaları sorduk.

Yanyalı Fehmi Lokantası / İstanbul
Kadıköy’de konumlanan Yanyalı Fehmi Lokantası’nın tarihi 100 yıl öncesine dayanmakta. 1919 yılında, Yunanistan’ın Yanya şehrinden gelen Fehmi Efendi tarafından temelleri atılan lokanta, zaman içerisinde bilinirliğini arttırmış. Sirkeci ve Beyoğlu’nda da şubeler açılmış, fakat günümüzde yalnızca Kadıköy şubesi ile hizmet veriliyor. Restoranın öne çıkan başlıca lezzeti ise “Yanya Köfte”.

Matbah Restaurant / İstanbul
Matbah Restaurant, Osmanlı mutfağı konusunda uzmanlaşmış restoranlardan. Matbah, yıllar boyunca Osmanlı saraylarının kütüphanelerinde ve sayısız yazılı kaynak üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulan “Matbah-ı Beray–ı Has Yemekleri” koleksiyonunu konuklarının beğenisine sunuyor. Yüzyıllar önce Osmanlı saraylarında sunulan özel bir seçkiye sahip menünün öne çıkan lezzetleri arasında “Bostan Patlıcanında Reyhanlı Bıldırcın”, “Matbah Köffette” ve “Halep Dolması” var.

Hacı Abdullah Lokantası / İstanbul
Serüveni, saray mutfağının vazgeçilmez yemeklerinin halka açılmasıyla başlayan HAcı Abdullah Lokantası, İstanbul’un tarih kokan semti Karaköy’de konumlanıyor. Abdullah Usta’nın saray mutfağının lezzetlerini halka açmak için 1881’de görevlendirmesiyle hizmet vermeye başlayan restoranda yemeklerimizin yüzde 90’ı bakır kaplarda yapılıyor. Osmanlı ve Türk mutfağının en özel lezzetleri restoranda servis ediliyor.

Kanaat Lokantası / İstanbul
Üsküdar’da hizmet veren Kanaat Lokantası, İstanbul’un en eski esnaf lokantalarından, geleneksel Türk mutfağını temsil eden nadide mekanlardan. Her gün taze olarak 100-120 çeşit yemek çıkıyor. 1933 yılından bu yana Üsküdar’da hizmet veren restoran, Balkan Harbi’yle göçen Arnavut göçmeni Kargılı Ailesi tarafından açılmış.

Tarihi Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası / İzmir
İzmir’de, geçmişi 65 yıl öncesine dayanan Tarihi Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası, haftanın altı günü, öğle saatlerinde o güne özel hazırlanan yaklaşık 30 çeşit yemekle hizmet vermekte. “Kuzu Dolması”, “Şevketi Bostan”, “Beğendili Tas Kebabı” menünün yıldızlarından. Üç kuşaktır aile geleneğinin sürdürüldüğü mekan, artık kaybolmakta olan esnaf lokantalarının gerçek bir temsilcisi.

Hayat Lokantası / Bursa
1947 yılında Bursa’da hayat bulan mekan, aynı isimle iki farklı lokasyonda hizmet veriyor. Öncelikle 1947 yılında Santral Garajda Hacı Mustafa Selek tarafından mütevazi bir esnaf lokantası olarak kurulmuş Hayat Lokantası, bu özelliğini halen devam ettiriyor. İkinci şubesi 2008 yazında hizmete giren Hayat Lokantası, bu şubede ağırlıklı olarak Osmanlı mutfağına yer veriyor.
Hünkâr Lokantası / İstanbul
“The World’s Best Restaurants” listesine giren ilk Türk lokantası olan Hünkâr Lokantası, 1950 yılında Fatih’te kurulup 2000 yılında Nişantaşı’na taşınmıştır. Feridun Ügümü ve Galip Ügümü yönetiminde hizmet veren restoran, klasikleşmiş Türk tatlarına eşsiz bir yorum getiriyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın