Gaziantep’te GastroAntep Coşkusu Yaşandı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali GastroAntep, panel, söyleşi, yarışma ve konser gibi etkinliklerle katılımcılara 4 gün boyunca coşku dolu anlar yaşattı. Festival Park’ta düzenlenen GastroAntep’te, dünya mutfakları tanıtılırken, Gazi şehrin gastronomisi de görücüye çıktı. Etkinlikte, şehre gelen Türkiye’den ve dünyadan ünlü gastronomi profesyonelleri hünerlerini sergilerken, yerel mutfağı da tanıma fırsatı buldu.

Sektör profesyonellerinden Türk gastronomisini kalkındırmaya yönelik paneller
Türkiye’nin ünlü otel ve restoran profesyonelleri, yatırımcılar, ulusal ve uluslararası gıda firmaları, butik tarımcılar, gurme marketler, akademisyenler ve sektör temsilcileri organize edilen panellerde söyleşiler gerçekleştirdi. GastroAntep 2022’de, Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı ve ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz “STK’ların Turizm ve Gastronomi Sektörünün Gelişimine Katkıları ve Uzun Dönemdeki Planları”nı konuştu.
Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Songül Hatısaru moderatörlüğünde “Gaziantep Gastronomisinin Gelişme Metodunda Uygulanan Modeller ve Sürdürülebilir Gastronomi” paneli düzenlendi. Festival kapsamında Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Gila Benmayor moderatörlüğünde; “Turizm ve Gastronomide Yeni Hedefler ve Pazarlama Stratejileri” paneli, Yiyecek ve İçecek Uzmanı Oğul Türkkan moderatörlüğünde; “Yerel Gıdaların Restoran ve Otel İşletmelerine ve Havaalanlarında Hizmet Veren İşletmelere Adaptasyonu” paneli, Hürriyet Gazetesi Gastronomi, Seyahat, Kültür ve Sanat Yazarı Müge Akgün moderatörlüğünde; “Turizm ve Gastronomi Sektöründe Standartların Sağlanabilmesi için Gerekli Çözüm Yolları” paneli, Yemek Kültürü Yazarı, Araştırmacı Filiz Hösükoğlu moderatörlüğünde; “Gurmelerin Gözünden Gaziantep Mutfağının Gastronomideki Yeri” paneli, Dünya Gazetesi Yazarı Faruk Şüyün moderatörlüğünde; “Dünya Mutfaklarına Yerel Gıdaların Adaptasyonu” paneli, Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen moderatörlüğünde; “Gaziantep Yemek Kültürünün ve Ürünlerinin Ülke ve Dünya Gastronomisine Tanıtılmasında Şeflerin Elçi Olarak Rolü” paneli, TV Programcısı Yemek Uzmanı ve Yazar Sahrap Soysal moderatörlüğünde ise: “Geleneksel Gaziantep Yemeklerinin ve Lezzetlerinin Gün Yüzüne Çıkarılması İçin Gerekli Uygulamalar” paneli düzenlendi.

Festivalin 3. gününde ise Tarım Programcısı Merve Ekinci moderatörlüğünde; “Sürdürülebilir Gastronomide Coğrafi İşaretli Ürünlerin Önemi” paneli, Gazeteci & Haber Spikeri Murat Güloğlu moderatörlüğünde; “Anadolu Lezzetlerinin Restoran Menülerine Uyarlanması” paneli, Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen moderatörlüğünde; “Yerel Ürünlerin Otel ve Restoran Kanallarında Yaygınlaştırılması” paneli, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Reha Arar moderatörlüğünde; “Gaziantep Kitaplarındaki Lezzet Sırları” paneli, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Orkun Bulut moderatörlüğünde; “Gaziantep Ürünlerinin İşletme Menülerindeki Yeri ve Sürdürülebilirliği” paneli, Stratejik Pazarlama & Marka Yönetim Uzmanı Yelda İpekli moderatörlüğünde; “Mutfağın Gastronomi Eğitimindeki Rolü & Yaygınlaştırılması” paneli, Gastronomi & Mutfak Kültürü Yazarı Reha Tartıcı moderatörlüğünde; “TV Programlarında Yerel Ürünlerin Kullanımı” paneli, Slow Food İstanbul Yağmur Böreği Birliği, Kurucusu Ayfer Yavi moderatörlüğünde; “Sürdürülebilir Tarım ve Geleceğin Yeni Tarım Modelleri” paneli, Solid Consulting Group Genel Müdürü Tolga Atalay moderatörlüğünde ise “Kadın İstihdamının Gastronomi Sektörü’ndeki Önemi ve Sektörün Gelişimine Katkısı” paneli gerçekleştirildi.

Gastronomi dünyasının tanınan yüzlerinden keyifli söyleşiler
Festival kapsamındaki söyleşilerde ise 7 Catering Sahibi ve Köşe Yazarı Ebru Erberdi, Günaydın Et Restoranları Kurucu Ortağı ve Şefi Cüneyt Asan ile Ete Dair Her Şey konulu bir söyleşi gerçekleştirirken, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak da “Sürdürülebilir Yaşam için Sürdürülebilir Beslenme” konusunda söyleşiye katıldı. Türk Mutfağı Araştırmacısı, Şef & Yazar Ömür Akkor, “Ömür Akkor ile Seyahatname” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirirken, Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen, TV Programcısı & Şef Arda Türkmen ile “Arda Türkmen ile Yüz Yüze” isimli söyleşiye imza attı.

Çeşitli festival park etkinlikleri eğlendirdi
Öte yandan çocuk animatörleri, çocuk ve yetişkin sanat atölyeleri, çocuk oyun alanları, lezzetler sokağı, el sanatları sokağı, kurum ve halk stantları ve DJ’ler ve çeşitli müzik etkinlikleriyle vatandaşlar festival boyunca keyifli vakitler geçirdi.

Başkan Fatma Şahin de Festival Park’ta stantları gezdi
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, festival heyecanına ortak olarak parktaki stantları gezdi. Katılımcılarla hatıra fotoğrafları çektirirken stantlar hakkında da bilgiler alan Şahin, burada ayrıca Gaziantep’in el sanatlarıyla üretilen ürünleri inceledi, ürünleri tasarlayanlarla kısa sohbetlerde bulundu.

Sosyal Medya'da Paylaşın