Gaziantep’te Bir ‘Artisan Bakery’: FIRIN’O

Kendisini bildi bileli un ve gıda sektörünün içinde olan, Özmen Un’un 4’üncü kuşak temsilcisi Oğuz Özmen, eğitimlerinden sonra aile şirketinde çalışmaya başlıyor. Geleneksel yöntemlere ve malzemelere önem veren bir fırıncılık anlayışıyla hareket ettiklerinden bahseden Özmen; FIRIN’O markasının hikayesini, hedeflerini ve gelecek planlarını anlatıyor.

“Çocukluğumdan beri un ve gıda sektörünün içindeyim” diyerek sözlerine başlıyor Gaziantep’te doğup büyüyen, Özmen Un’un 4’üncü kuşak temsilcisi Oğuz Özmen. Liseyi Robert Koleji’nde okuduktan sonra lisans eğitimini Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde tamamlıyor. Ardından Los Angeles’a giden Özmen, Amerika’dan sonra aile şirketi Özmen Un A.Ş.’de çalışmaya başlıyor ve şirketin yönetim kurulu başkan vekilliğini sürdürüyor.

FIRIN’O’nun hikayesi

FIRIN’O’yu 2022 yılında hayata geçirdiklerinden bahseden Özmen, işletmenin hikayesini şöyle anlatıyor: “FIRIN’O’nun hikayesi aslında Özmen Un ile ortak temellere dayanıyor ve uzun zamandır aklımızda olan bir yatırımdı. Teknolojiye, insana ve inovasyona yaptığımız yatırımlar sayesinde Özmen Un’da sektörün küresel ölçekte en nitelikli ve katma değerli ürünlerini üretiyoruz. Bu süre. sadece una değil, topraktan sofraya kadar uzanan unun dahil olduğu tüm aşamalara hakim olmamızı gerektiriyor.”

İçecekler dahil yaklaşık 200 çeşit ürün

FIRIN’O’da içecekler dahil yaklaşık 200 çeşit ürünü misafirlerine sunduklarını anlatan Oğuz Bey, mekanın ürün gamı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ekşi mayalılar başta olmak üzere ekmek ve unlu mamul çeşitleri, oldukça iddialı olduğumuz kruvasan çeşitleri, Avrupa mutfaklarından esintiler taşıyan patisserie ürünleri sadece bir kısmı.” Günün her saatinde, her damak tadına uygun lezzetler sunarak FIRIN’O’yu sadece bir fırın olmaktan çıkaran tatlardan da bahseden Oğuz Özmen, “Eggs Benedict ya da benim favorilerimden biri olan Burratalı Menemen’le güne de başlayabilir, günlük ürettiğimiz taze makarna ya da hamburger çeşitlerinden biriyle akşam yemeği de yiyebilirsiniz” diyor.

FIRIN’O ve sürdürülebilirlik

Menüde mümkün olduğunca yerel ve mevsiminde ürünler kullandıklarına değinen Oğuz Bey, “Teknik imkanlarımızı ve menü tasarımımızı ilk günden bu yana atıksız bir mutfak üzerine kurduk. Çeşitli girişim ve kurumlarla iş birliği içinde Ar-Ge çalışmaları yapıyor, özel ürünler üretiyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Gelecek planları

FIRIN’O’nun, dünyanın en prestijli yarışmalardan biri olan Restaurant & Bar Design Awards’ın Cafe kategorisinde en iyi 4 mekandan biri olarak aday listeye girdiklerini söyleyen Oğuz Bey, mekanın geleceğine yönelik; FIRIN’O’nun şube sayısını kaliteden ödün vermeden Türkiye’nin farklı şehirlerinde artırmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın