Fransa’da Japon Rüzgarı Estiren Pasta Şefi Sadaharu Aoki

Japonya ile Fransa, siyah ve beyaz kadar farklı kültürlere sahip ülkeler. Hangi aynı konuyla yan yana gelmeleri mümkün olabilir, değil mi? Dünyaca ünlü pasta şefi Sadaharu Aoki, her iki tarafı da o kadar iyi çözümlemiş ki; yarattığı lezzetli tatlılar ile hem Japon hem de Fransız kültürüne hitap ediyor. Yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımıyla her iki ülke insanının da gönlünde taht kuran Aoki, damaklarda iz bırakan tatlarıyla hem bir şölen yaşatıyor hem de rengarenk desenleriyle konuklarına görsel açıdan bir şenlik sunuyor.

Dünya çapında tanınan Japon Pasta Şefi Sadaharu Aoki, 1 Temmuz 1968 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da dünyaya gözlerini açıyor. Genç yaşta pastacılığa olan ilgisi ile eğitimini de bu yönde almaya başlayan şef, Tokyo’da bulunan Patisserie Chandon ile kariyerine başlıyor.

Sonrasında ise ikinci evi olacak Fransa’ya 1991 yılında adım atıyor. Burada önde gelen Fransız pastanelerinde çalışan Aoki, edindiği tecrübelerle hem kendi kültürünü hem de Fransız kültürünü bir araya getiriyor ve tarzını geliştirmeye başlıyor.

Dünyaca ünlü Fransız markaları Aoki ile tanışıyor

Pasta Şefi Sadaharu Aoki, 1999 yılında kendi atölyesini Paris’in 13. bölgesinde kuruyor ve burada hazırladığı ürünlerle restoranlara, otellere dağıtım yapmaya başlıyor. Aoki, tatlılarını ayrıca Kenzo, Chanel, Christian Dior gibi ünlü modaevlerine de gönderiyor. Bu yıl içerisinde Aoki, Japon Şekerleme Dernekleri Federasyonu’nun Fransa sorumlusu oluyor ve büyük şirketlere danışmanlık sağlıyor.

Yıllar akıp giderken şef Aoki, Paris’in birçok bölgesinde kendi butik mekanlarını kuruyor. Hatta doğup büyüdüğü, kendisine pastacılığı sevdiren ülkesini de unutmuyor ve orada da şubeleşmeye gidiyor.

İki kültürün lezzetli birleşimi

Özgün tasarımları ve farklı lezzetleri bir araya getiren kombinasyonları ile tanınan Pasta Şefi Sadaharu Aoki, Japon estetiğini Fransız pastacılığına yansıtan minimalist ve zarif tatlılar üretiyor. Kendi ülke lezzetlerinden matcha, yuzu ve Azuki fasulyesi gibi lezzetler kullanan şefin ünlü tatlıları arasında Matcha Éclair (matcha kremalı ekler), Bamboo (yeşil çay, yuzu ve bademli kek) ve Opera Zen (matcha ve çikolata tabanlı pasta) bulunuyor.

Makaronlara da ağırlık veren Aoki, onlarda da Japon ve Fransız tatlarını dengeli bir biçimde kullanıyor; yeşil çay, matcha, yasemin ve bergamot aromaları ile makaronlarını misafirlerine servis ediyor. Yaptığı çalışmalarla misafirlerinin takdirini kazanan şef Aoki’nin bu katkıları otoritelerin de dikkatini çekiyor ve şef birçok .düle layık görülüyor.

Yaratıcı ve yenilikçi bir yaklaşım izleyen dünyaca ünlü Pasta Şefi Aoki, 2013 yılında ise dünyada alanının en büyük etkinliği olarak bilinen ve Paris’te düzenlenen Salon du Chocolat küresel fuarının en yüksek ödülünü alanlar arasına katılıyor. Bunların içinde Paris Brest au Matcha tatlısıyla kazandığı 2020 Cannes Dessert Prize Golden Prize Ödülü mevcut.

Sosyal Medya'da Paylaşın