Foodinlife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen, Gastronomy Indicator’a konuk oldu!

Türkiye’de gastronomi alanına yaptığı katkılarla her daim adından söz ettiren Sözen Organizasyon ve Yayıncılık Kurucusu Gökmen Sözen; gastronomi, seyahat ve ağırlama sektörlerinin dünyadaki nabzını tutan Gastronomy Indicator’a konuk oldu. Yazar David Egui’ye röportaj veren Sözen, Türkiye ile dünya gastronomileri arasında bir köprü oluşturma isteğinden 7 Kasım’da gerçekleştireceği Gastromasa etkinliğine kadar pek çok konuyu okurlarla paylaştı. 

Gökmen Sözen’in yirmi yılı aşkın bir süredir gastronomi endüstrisindeki çalışmalarına değinen Gastronomy Indicator, Gastromasa’yı bu alandaki en önemli ve başarılı projelerden biri olarak değerlendirdi. Yedi yılda gastronominin en önemli isimlerini Türkiye’de ağırlamayı başaran Gastromasa’yı ‘gerçek bir kültürel deneyim’ olarak nitelendiren David Egui, bu yıl ‘Tasarım’ temasıyla 7 Kasım’da gerçekleşecek olan Gastromasa’yı ve Sözen’in gelecek projelerini yazdı.

“Ferran Adria ile ilham verici bir röportajın ardından Gastromasa doğdu”

Gastronominin kendisi için her zaman bir tutku olduğunu belirten Gökmen Sözen, Horeca sektörünün Türkiye’deki ilk dijital portalı Foodinlife’ın kendisine ilham verdiğini söylüyor. Türk ve dünya gastronomileri arasında bir köprü kurmayı hedeflediği Gastromasa’nın çıkış noktasının gerçekleştirdiği röportajlar olduğunu söyleyen Sözen, “Foodinlife için dünyanın en önemli şeflerinden bazılarıyla röportaj yapıyordum ve en büyük tutkum farklı mutfakları deneyimlemekti. Onlarla sohbet ederken onları Türkiye’ye davet etmenin, mutfağımızı ve kültürümüzü göstermenin, onları genç Türk şeflerle tanıştırmanın güzel olacağını düşündüm” diyor. Dünyaca ünlü şefleri İstanbul’da ağırlayarak Türk mutfağını keşfetmelerini sağlamayı amaçlayan Sözen, ilk adımı da yine dünyaca ünlü bir isimden aldığı ilhamla attığını söylüyor, “Aslında ben bir köprü kurmak istiyordum, bu yüzden Ferran Adria ile çok ilham verici bir röportajdan sonra bu bağlantıyı kurmaya karar verdim ve Gastromasa doğdu.” Gastromasa’yı dünyanın her yerinden gelen şeflerin kendilerine özel tekniklerini sergiledikleri bir platform olarak nitelendiren Gökmen Sözen, bu uluslararası organizasyon için “Gastronomi kültürleri arasında bir köprü” diyor.

“Türk mutfağının dünyada saygın bir yer edinmesi en büyük hayalim”

Pandemi sürecinin herkes için zor ve mücadelelerle dolu geçtiğini belirten Sözen Organizasyon ve Yayıncılık Kurucusu Gökmen Sözen, bu dönemin kendisi için bir strateji planlama yılı olduğunu söylüyor. Çiftçiler ve şefleri bir araya getiren ve iklim değişikliği nedeniyle önemi günden güne artan sürdürülebilir tarım uygulamalarını işleyen ‘Farm Network’ ve Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Antalya’da ağırlama sektörünün ve gastronominin yıldız isimlerini bir araya getiren FSUMMIT gibi yeni etkinliklerle markayı güçlendirdiklerini belirtiyor. Mezopotamya’dan Ege’ye uzanan etnik ve tarihi zenginliğimizi doğru bir şekilde anlatmak ve gastronomi turizminde önemli bir destinasyon olmak istediklerini belirten Gökmen Sözen; Gastromasa, FSUMMIT, Mezze Fest, Farm Network, FoodFest Antalya ve GastroAntep gibi organizasyonlarla bu amacı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Türk mutfağının dünya mutfakları arasında saygın bir yer edinmesini en büyük hayali olarak nitelendiren Gökmen Sözen, gerçekleştirdiği her projenin bu hedefe doğru giden bir basamak olduğuna inanıyor. Türk gastronomisine dair fikirlerinin yanı sıra favori lezzetlerini de okurlarla paylaşan Gökmen Sözen’in Gastronomy Indicator’da yer alan röportajının tamamına www.gastronomyindicator.com.gr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaşın