Gastronomi dünyasında yükselen destinasyon Singapur ve özel restoranları

Farklı kültürlerin birleşme noktası olan Singapur mutfağı, eşsiz kültürü ve lezzetleriyle deneyenleri etkiliyor. Singapur’daki en iyi restoranlar bu eşsiz mutfağa kendi eşsiz stil ve deneyimlerini ekleyerek müşterilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Asya’nın en iyi restoranı seçilen Odette’den Singapur’da İskandinav etkileri görebileceğimiz Zén’e kadar sizler için bir liste hazırladık.

Odette

Üst üste iki kere The Best Restaurant in Singapore ve The Best Restaurant in Asia ödüllerini alan Odette, Fransız asıllı Odette’in şefi ve ortaklarından Julien Royer ile zarafetin buluştuğu nokta oluyor. Modern Fransız yemeklerini Asya’dan dokunuşlarla eşsiz kılan Royer, mevsimsel değişen menüleriyle klasikleri baştan yaratıyor. Ünlü şef, en iyi yemeği yapabilmek için Avrupa’dan Asya’ya ve Avustrulya’ya kadar en iyi ürünleri bularak mutfağına taşıyor. Üst segment zarifliği ve modernliği ile Odette Singapur’un en iyi restoranı.

Burnt Ends

Burnt Ends, 2017’de Chefs’ Choice ödülünün sahibi şef Dave Pynt tarafından tasarlandı. Dört tonluk iki tuğla fırınlı, açık mutfağı ile The 50 Best Restaurant in Asia 2020 listesine 5’inci sıradan giriş yapan restoran, Singapur’da en zor rezervasyon alınabilen mekânlardan biri. Burnt Ends, ilk günden bu yana en sevilen yemek olan hearty pork sangar’dan tütsülenmiş bıldırcın yumurtası üstünde havyara kadar, farklı dokunuşları ile ızgara odaklı diğer restoranlardan farkını ortaya koyuyor.

Les Amis

1994’te açılan Les Amis Singapur’un ilk bağımsız fine-dining restoranı. The 50 Best Restaurant in Asia 2020 listesinde 11’inci sırada yer alan Les Amis, Executive Chef Sebastien Lepinoy ile klasik Fransız mutfağını son zamanlarda ufak Asya dokunuşları ile en güzel şekilde servis ediyor. Gin Mare Art of Hospitality Award 2020 ile birlikte müşterilerine beyaz eldivenli mükemmel servisi ve şefin trendler yerine içeriklere odaklanan tarzı ile Les Amis Singapur’un en iyi restoranları arasında yerini alıyor.

Jaan by Kirk Westaway

The 50 Best Restaurant in Asia 2020 listesinde 21’inci sıraya yerleşen Jaan, Swissotel’in 70’inci katındaki manzarasıyla Singapur’daki en olağanüstü manzaralarından birini müşterilerine sunuyor. 2015’e kadar klasik bir Fransız restoranı olan Jaan, İngiliz şef Kirk Westaway’in gelmesiyle menüsünü İngiliz yemekleri ile değiştirdi. İngiliz klasik yemeklerini tekrar icat eden Kirkaway, İngiliz fine dining ışığını Singapur’un en güzel manzarasında sunuyor.

Zén

Zén, İsveç’te aynı adı taşıyan 3 Michelin yıldızlı restoranın şef Bjorn Frantzén ile Asya’ya ilk gelişidir. The 50 Best Restaurant in Asia 2020 listesinde 28’in sırada yer alan Zén, Singapur’a İskandinav esintisi getiriyor. Menü ise kurucu Bjorn Frantzén’in dediği gibi “Fransız parfümüyle Nordik kaiseki” şeklinde tanımlanabilir. Restaurant André’nin yerine açılan Zén’in ilk katı aperatif ve atıştırmalıklar, ikinci katı yemek ve üçüncü katı ise tatlı için ayrılmıştır.

Corner House

The 50 Best Restaurant in Asia 2020 listesine 42’nci sıradan giren Corner House, Singapur Botanik Bahçeleri’nin yeşilliklerinin arasında yer alıyor. 2014 yılında açıldığı günden bu yana şefliğini yapan Jason Tan, Mart ayı sonunda restorandan ayrıldı. İmza tabağı “Cevennes onion” ise mutlaka tadılması gereken yemeklerden. Bütün menü dikkatli bir şekilde ‘gastro-botanik’ üzerinde protein ve sebzelerin dengelenmesi üzerine kuruludur.

Nouri

Kurucu ve şef Ivan Brehm ile Nouri, 2017 yılında açıldığında ilk Michelin yıldızını aldı ve buna ek olarak The 50 Best Restaurant in Asia 2020 listesine 50’nci sıradan girdi. Büyütmek anlamına gelen ‘nourish’ kelimesini referans alan Nouri ile şef Brehm bunun herkese bir ilham kaynağı olup çevresindekileri kibar davranmasını istiyor. Nouri, Brehm’in ‘kavşak mutfağı’ olarak adlandırdığı farklı bölgelerden farklı içeriklerin bir araya geldiği bir nokta haline gelmiştir. Hindistan cevizinden zerdeçala geniş spektrumuyla Brehm alışılmışın içinde alışılmamışı müşterilerine servis ediyor.

Candlenut

Candlenut ilk Michelin yıldızı alan Peranakan (Çin, Malezya ve Endonezya kültürlerinin karışımı) restoranıdır. Şef Malcolm Lee, annesinden ve büyükannesinden gelen Çin mutfak kültürünü yücelterek yeni bir boyut kazandırdı. Tek lokmalık yemeklerin müşterilere sunduğu pek çok çeşit ve kombinasyonun yanı sıra omakase tadım menüsü ve a la carde ile servisini devam ettiriyor. Buah Keluak (Fermantasyonla zehirli meyvenin yenilir olması) dondurması, Valrhona çikolatası, biber ve sıcak çikolata espuma şef Lee’ni özgüven ve yeteneğinin altını kaliteli bir şekilde çizer.

Sosyal Medya'da Paylaşın