Bal üretiminde Çin’in tahtına Türkiye oturdu!

Bal üretiminde lider ülke Çin’in tahtına Türkiye oturdu. Koronavirüs salgınında Türkiye’de bala olan talep artarken, Çin son dönemde içinden geçtiği salgın nedeniyle bal üretiminde ciddi düşüş yaşandı. TAB Başkanı Ziya Şahin, “Çam balında dünyadaki ilk sırayı almayı zaten başarmıştık. Koronavirüs salgını nedeniyle Çin’de üretim durunca diğer çeşit ballarda da söz sahibi olduk” dedi.

Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) ve Muğla Arıcılar Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin yılda ortalama 500 bin ton bal üretim kapasitesi olan Çin’in koronavirüs sebebiyle üretimde düşüş yaşadığını belirterek, “Dünya Arıcılar Birliği nezdinde çam balımıza büyük talep var” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Ziya Şahin, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Özellikle Muğla bölgesinde üretilen çam balı dünyanın en iyi ballarından birisi olma özelliğini koruyor. Önceki yıllara oranla kalite konusunda ciddi adımlar attığımızda dünya ölçeğinde en ön sıralarda oluruz. C4’ün (Sahte Bal tespitinde kullanılan izotopik teknik) tedavülden kalkması için yıllarca mücadele verdik ve bunda başarılı olduk, çok da iyi oldu. Bakın Türk Gıda Kodeksi bütün ilaçların formüllerini topluca veren resmi kitap yayınlandı. Eğer biz antibiyotik ve kriterlerine uygun ballar ürettiğimiz zaman bu balların yüzde 100’üne talep var. Dünyadan talep giderek artar. Çam balı için çok ciddi beklenti var” diye konuştu.

“Tüm dünyadan talep var”

Ege İhracatçılar Birliği ve Muğla’daki ihracatçı firmalar ile sık sık konuştuklarını da sözlerine ekleyen Şahin, “Muğla ve Dalaman’da bal ihracatçı firmalarımız var. Görüşmelerimizde çam balı için limitsiz ihraç edebiliriz diyorlar. Yeter ki kaliteli çam balını üretelim satması bizden diyorlar. Sadece Avrupa ülkeleri değil tüm dünyadan talep var. Bunu mutlaka değerlendirmeliyiz” dedi.

“5 çeşit bal konusunda projemiz tamamlandı”

Koronavirüs nedeniyle Çin’deki üretimin durmasının Türkiye’ye yaradığını belirten Şahin, “Kodesk’teki yerimizi almamızın ürünü olarak ülkemizde üretilen tüm ballara istek arttı. Çam balında dünyadaki ilk sırayı almayı zaten başarmıştık. Koronavirüs salgını nedeniyle Çin durunca diğer çeşit ballarda da söz sahibi olduk. Bu sene 5 çeşit bal konusunda projemiz tamamlandı. Doğu Anadolu’da geven bitkisi balı, Trakya ve Orta Anadolu’da ayçiçek ve pamuk, Karadeniz’de kestane ve Akdeniz’de üretilen narenciye balları çok ciddi anlamda ihraç edilecekler listesine şimdiden girdi. Bu balların 3 yıllık kimlikleştirme işi bitti. Bilim adamlarımız yazılımını yapıyor. Bu sene bu balları da çok ciddi oranda ihraç ederiz” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın