Stoklar eridi: İngiltere’ye kahve talep ettiği ülkelerden ret yanıtı geldi!

Koronavirüs salgını tüm dünyada olumsuz etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Bu ülkelerden biri de İngiltere. Koronavirüsle mücadelede aldığı kararlarla çok konuşulan İngiltere, şimdi de kahve konusunda sıkıntı çekiyor.

Kahvelerini Vietnam, Endonezya ve Etiyopya’dan ithal etmeye çalışan ancak olumsuz yanıt alan İngiltere’ye bir kötü haber de, koronavirüsten oldukça etkilenen ve üretimini durduran Kolombiya’dan geldi. Kahve tiryakiliği ile tanınan İngiltere, kahve talep ettiği ülkelerden “iş gücü sıkıntısı” nedeniyle olumlu yanıt alamıyor.

Kolombiya’nın Kahve Yetiştiricileri Federasyonu Başkanı, Güney Amerika’da yetişen arabica çekirdeklerinde ‘bir kıtlık’ olduğunu dile getirerek, İngiltere’nin de bu kıtlıktan payını alacağını söyledi. Kahve Yetiştiricileri Federasyonu Başkanı, koronavirüs kısıtlaması öncesi insanların kahve alımına yönelmesiyle stokların eridiğine de dikkat çekti ve “Bir tedarikçi bu yıl 800 bin poşet kahve çekirdeği sattı. Geçen yıl aynı zamanda bu rakam 360 bindi” dedi.

Asya’nın bazı kesimlerinde kısıtlamaların kaldırılması hayatın normale dönmeye başlamasıyla, tedarikçiler talep artışı görürken üretime de daha fazla yük bindiriyor. Kolombiya Kahve Yetiştiricileri Federasyonu Başkanı, Güney Amerika’da yetişen arabica çekirdeklerinde ‘bir kıtlık’ olduğunu söyledi. Ayrıca, İngiltere’nin Vietnam, Endonezya ve Etiyopya’dan kahve çekirdekleri ithal ettiği ancak az miktarda olduğu belirtildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın