Dünyanın En İyi Restoranı Disfrutuar’ın Şefleri Eduard Xatruch, Oriol Castro ve Mateu Casañas, FoodinLife 89. Sayısında!

FoodinLife Dergimizin 89’uncu sayısında The World’s 50 Best Restaurant 2024’ün birincisi Disfrutuar’ı kapağımıza taşıdık. Bununla beraber dosya konumuzda sofra ekipmanlarının önemli isimlerine yer verirken, ‘street food’un gözde lezzeti hamburgerin önemli duraklarını ve değerli gurmelerimizin önerileriyle hazırladığımız ferah brunch mekânlarını listeledik.

The World’s 50 Best Restaurant 2024’ün birincisi Disfrutar’ın Şefleri Eduard Xatruch, Oriol Castro ve Mateu Casañas, FoodinLife 89. Sayımızın Kapağında!

Dergimizin yeni sayısında The World’s 50 Best Restaurant 2024’te birinciliğe layık görülen 3 Michelin yıldızlı Disfrutuar’ın şefleri Eduard Xatruch, Oriol Castro ve Mateu Casañas’ı ağırladık.

Gastronominin duayen ismi, en iyi şefleri yetiştiren Ferran Adriá’nın elBulli’sine 17 yaşında giren başarılı bir isim Eduard Xatruch… Sonrasında Adriá’nın Bullipedia konsepti üzerine çalışan şef Xatruch, şef Oriol Castro ve şef Mateu Casañas ile Barselona’da Disfrutar’ı kurdu.  Eduar Xatruch ile mekânı, üç şefin bir araya gelmesini, yarattıkları sinerjiyi ve Ferran Adriá ile çalışmanın nasıl olduğunu konuştuk.

TUM & TRU Hospitality & Retail Group CEO’su Sadettin Cesur’un yeme içme ve ağırlama sektörüne dair görüşleri yeni sayımızda!

Yeme-içme ve ağırlama sektörünün önemli ismi ve şu anda TUM & TRU Hospitality & Retail CEO’su Sadettin Cesur ile sektöre dair görüşleri, gençlere tavsiyeleri ve TUM & TRU bünyesinde gerçekleştirdiklerini çalışmalara dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

En Yeni sayfalarımızda Türkiye’nin ilk vegan fine dining mekânı: Telezzüz

Kuzguncuk’taki Bağlarbaşı Abdülmecit Efendi Korusu’nda açılan, Türkiye’nin ilk vegan fine dining restoranı Telezzüz’ün şefi Bahtiyar Büyükduman’ı konuk ettik. Konsepti, menü çalışmalarını ve Telezzüz’ün uzun vadedeki planlarını şef Büyükduman’dan dinledik.

Gurmelerimizle brunch rotaları keşfi

Gastronominin önemli isimleriyle lezzetleriyle dikkat çeken, ferah brunch mekânlarını listeledik. Onların ışığında ilerlediğimiz bu yerleri denemeden geçmemenizi de tavsiye ediyoruz.

Yurt dışı harita bölümümüzde ise Japonya’nın lezzeti sushi duraklarını derledik!

Japon mutfağının eşsiz incisi sushi, dünya genelinde her geçen gün yedikçe mutlu eden, mutlu ettikçe de yemeye devam edilen yiyecekler arasında. Dergimizin 89. sayısında Uzak Doğu’nun büyüleyici ülkelerinden biri olan Japonya’da sushinin en iyi mekânlarını sizin için mercek altına aldık.

Sosyal Medya'da Paylaşın