Dünyanın en güzel ‘hatası’ tiramisu

Uzun yıllardır tartışılan bir iddia olsa da İtalya’daki Le Beccherie restoranı tiramisunun doğduğu yer olarak kabul edilir. Rivayet odur ki, şef Roberto Linguanotto vanilyalı dondurma yaparken yanlışlıkla bir miktar mascarpone peynirini karışıma düşürür. Ortaya çıkan krema, kahveye batırılmış kedi dili ve kakao ile mükemmelleştirilir ve tiramisu hazır hale gelir. Bu ikonik tatlının ‘babası’ olarak görülen Ado Campeol, her ne kadar iddiasını kanıtlayamasa da ardında dünyanın en sevilen lezzetlerinden birini bırakır. Campeol’un ve bu güzel hikâyenin anısına, İtalya’daki en özel tiramisu mekanlarını derledik.

Pompi – Roma
İtalya’da tiramisu yemek için birçok kişinin favorisi Roma’daki Pompi. Gördüğü yoğun ilginin bir sonucu olarak aynı şehirde 4 şubesi bulunan Pompi, özellikle İspanyol Merdiven’lerinin hemen yanındaki dükkânda İtalya’nın en ünlü tatlısını buluşturuyor. Klasik tiramisuya farklı alternatifler de sunan Pompi’de fındıklı, fıstıklı ve çilekli tiramisu da servis ediliyor.

I Tre Mercanti – Venedik
Üç Venedikli şefin buluştuğu I Tre Mercanti, İtalyan mutfak geleneğini en iyi malzemelerle sürdürme arzusuyla ortaya çıkıyor. Özellikle servis ettiği tiramisu ile nam salan mekânın en önemli özelliği, vitrindeki tiramisuların her saat başı taze yapılıyor olması!

Le Beccherie – Treviso
Bu restoranın tiramisunun doğum yeri olduğu iddiası hiçbir zaman netlik kazanmasa da her zaman tatlının başlangıç hikayesindeki yerini koruyacağı kesin. ‘Beccherie classic tiramisu’ versiyonu sadece orijinal alt malzemeyi kullanırken mascarpone mus, kahve kreması ve prosecco jöle ile servis edilen farklı bir tiramisu yorumu da misafirlere sunuluyor.

Trattoria Tiramisu – Taormina
Sicilya tariflerini yorumlayan Trattoria Tiramisu, geleneksel lezzetlerinin yanı sıra tatlısıyla öne çıkıyor. İtalyan mutfağını seven herkesin mutlaka uğradığı bu restoran, menünün sonunda tiramisu ile yaptığı görkemli finalle müdavimlerini her geçen gün artırıyor.

Two Sizes – Roma
Tiramisu deneyimine kendine has bir yorum getiren Two Sizes, adından da anlaşılacağı gibi tiramisuyu küçük ve büyük olmak üzere iki ebatta sunuyor. Küçük porsiyonda tiramisuyu farklı aromalarla çeşitlendiren mekân, karamelden çilek ve fıstığa kadar her ay yeni lezzetlerle misafirlerini şaşırtıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın