Dünyaca Ünlü Pasta Şefi Antonio Bachour Gastromasa 2022’de!

Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan, gastronomi dünyasının en önemli Michelin yıldızlı şeflerini, sommelierleri, miksolojistleri, trend yaratan mutfak dehalarını Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla gastronomi dünyasını şekillendirmeye ve ufkumuzu açmaya bu yıl da devam ediyor. 19-20 Kasım’da “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” temasıyla Gastromasa; Gastromasa Pastry, Gastromasa Bar, Gastromasa Hospitality olarak yeni konseptleri ile dünya gastronomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor!

2022 Dünyanın En İyi Pasta Şefi ödülünü alan Antonio Bachour, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek organizasyonda gastronomi sektörü ve sevenleriyle buluşuyor.

Antonio Bachour, Porto Riko’da büyüdü ve ailesinin fırınında geçirdiği bir çocukluk sayesinde genç yaştan itibaren pastacılıkla uğraştı. Porto Riko’daki ticaretini Sand Hotel and Casino ve Westin Rio Mar’da pastacı olarak geliştirmeye başladı. 2009’da KNR Food Concepts, Bachour’dan W South Beach Hotel’in açılış ekibinin bir parçası olmasını istedi. Kısa bir süre sonra, Trump Soho oteli ve restoranları için tüm hamur işlerinin sorumluluğunu üstlendi. Nisan 2011’de Bachour, Fransa’da ünlü şef Philippe Givre ile L’ Ecole Valrhona’da eğitim aldı.

Bachour’un hiper yaratıcı tatlıları, So Good Magazine, Dulcypas, Saber y Sabor (İspanya), Starchefs (The Architecture of New York), Gourmet Magazine, Dessert Professional, Pastry Art & Design ve National Culinary gibi çok sayıda pastacılık yayınında yer aldı. İnceleme (Amerikan Mutfak Federasyonu Dergisi).

Bachour’un yerel ve uluslararası ünü, 2011’den 2016’ya kadar Executive Pastacılık şefi olduğu Bal Harbour St. Regis’teki görev süresi boyunca pekiştirildi.

2012’de Johnson ve Galler Üniversitesi, Pişirme ve Pastacılıkta Yenilikçi için Zest ödülü için Antonio’yu seçti. 2018 yılında Antonio, dünyanın önde gelen mutfak ödül platformu olan prestijli Best Chefs Awards organizasyonu tarafından En İyi Pasta Şefi Ödülü’ne layık görüldü.

St. Regis’ten ayrıldığından bu yana geçen birkaç yılın büyük bölümünü dünya çapında pastacılık öğreterek ve 2019 baharında Coral Gables’ta açılan mağazasında çalışarak geçirdi.

Biletler Biletix’te https://www.biletix.com/etkinlik/12W01/TURKIYE/tr

Sosyal Medya'da Paylaşın