Dünya Pasta Şampiyonları ‘LA LISTE’ ile Paris’te Bir Araya Geldi

Paris’te düzenlenen ‘LA LISTE Pastacılık Özel Ödülleri 2024’te dünyanın önde gelen pasta şefleri ve duayenleri bir araya geldi. Etkinlik, Uluslararası Pastacılık Forumu’nun açılışıyla başladı ve pastacılık dünyasında çığır açan isimleri ödüllendirdi.

Viral hibrit pastacılık Cronut’un yaratıcısı Dominique Ansel, ‘Pastacılıkta Ezber Bozan Ödülü’nü aldı. Bastien Blanc-Tailleur ise Cacao Barry tarafından sunulan ‘Dünyanın En Yaratıcı Pasta Şefi’ unvanına layık görüldü. Miami’den Antonio Bachour ve Singapur’dan Janice Wong, ‘Pastacılıkta İnovasyon Ödülü’nü kazanan isimler olarak dikkat çekti.

10 Kategori’den oluşan LA LISTE Pastacılık Özel Ödülleri 2024, Kaliforniya’dan Lima’ya, Paris’ten, Budapeşt, Pakistan, Melbourne ve Singapur’a kadar 14 ülkeden 25 pasta şefini ve sahibini ödüllendirdi. Bu ödüller, dinamik bir büyüme sergileyen pastacılık endüstrisinde uluslararası yetenekleri öne çıkarmayı amaçlıyor.

Uluslararası Pastacılık Forumu, Pierre Hermé işbirliği ile Yaratıcılık ve Yapay Zeka, lüks otellerdeki Haute pastacılık ve dünya çapındaki Fransız pastacılığı ve pasta şeflerinin etkisini tartışmak üzere sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiriyor. Etkinliğe Sözen Group CEO’su & Gastromasa Kurucusu Gökmen Sözen de katıldı.

LA LISTE, dünyanın önde gelen restoranları sıralamasında kendini kanıtlamış bir platform olarak, yalnızca en iyi restoranları değil, aynı zamanda pastaneleri de seçip ödüllendirerek, kaliteli yemek çeşitliliğinin savunuculuğunu yapmaya devam ediyor.

Her yıl düzenlenen LA LISTE Bahçe Partisi, bu yıl 17 Haziran Pazartesi günü, yenilikçiliği ve yetenekleri onurlandırmak için pasta şeflerini ve yemek şampiyonlarını Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya getirdi. Bu etkinlik, ana sponsoru Cacao Barry olan ve şu anda 3.000’e yakın pastaneyi kapsayan Dünyanın En İyi Pastane Seçkisini’ni de tanıttı.

LA LISTE’nin pastacılık dünyasına olan bağlılığı, 2023 Onur Ödülü sahibi Pierre Hermé ile işbirliği içinde düzenlenen, sektörün öncülerinin katıldığı bir pastacılık trendleri konferansı olan ilk Uluslararası Pastacılık Forumu ile daha da genişliyor. Bu forum, sektörün önde gelenlerinin katılımıyla pastacılık trendleri üzerine önemli tartışmalar gerçekleştirdi.

LA LISTE Başkanı Philippe Faure, “Sadece iki yıl içinde küresel pastacılık camiasının enerjisi ve coşkusu tüm beklentileri aştı. Dünyanın En İyi Pastaneler Seçkisinde 3.000’den fazla işletmeyi ve 14 ülkeden Özel Ödül kazananları bir araya getiren bu Etkinlik sektörde bir ayrıcalıktır,” diye konuştu.

LA LISTE Genel Müdürü Hélène Pietrini ise, “Spor gibi pastacılık da insanları bir araya getiriyor ve Paris Olimpiyatları arifesinde ilk LA LISTE Uluslararası Pastacılık Forumu’nu başlatmak bizim için onurdur” diyerek etkinliğin önemine vurgu yaptı.

LA LISTE PASTACILIK ÖZEL ÖDÜLLERİ 2024

Dünyanın en yaratıcı pasta şefi ödülü: LA LISTE, nefes kesen düğün pastaları, sektöre olağanüstü katkısı ve özel bir günün pastasının nasıl olabileceğine dair yeniden formülasyonu nedeniyle Bastien Blanc-Tailleur’ü ‘DÜNYANIN EN YARATICI PASTA ŞEFİ 2024’ ödülü ile adlandırmaktan onur duyar. Blanc-Tailleur’un “yenilebilir haute couture” pastaları, bir moda atölyesinden çıkan, Avrupa ve Orta Doğu kraliyet ailesi tarafından aranan her değerli şey kadar zarif ve özenlidir.

Pastacılıkta ezber bozan ödülü: ABD’nin New York şehrinde yaşayan Dominique Ansel, 21. yüzyılın en ünlü pasta şefi Cronut’un mucidi olmasının yanı sıra, pastacılık dünyasında yeni bir dönemin temellerini atan, sosyal medyanın gücüyle milyonlarca yeni hayranına kaliteli pasta sanatı sunan bir isimdir.

Dünyanın en iyi pasta dükkanı ödülü: Ritz Paris’te yer alan Le Ritz Comptoir’in sahibi ve pasta şefi François Perret, muhteşem bir pastane deneyimi sunmaktadır ve Paris pastacılık sahnesinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak yerini almaktadır. Lüks krem, altın ve terracotta Şef Perret’in gastronomik yaratıcılığının, olağanüstü pastanelerinin ve ünlü madeleine’lerin arka planını oluşturmaktadır. François Perret; César Ritz ve Auguste Escoffier ile birlikte sonsuza kadar Le Ritz Paris’e bağlı bir isimdir ve Le Comptoir, pastane deneyimindeki inanılmaz vizyonunun bir kanıtıdır.

Dünyanın en iyi ikindi çayı ödülü: Strazburg doğumlu Christophe Devoille, Dubai’de bulunan Atlantis The Royal’in Executive Pasta Şefi, yılın en sevdiğimiz ikindi çayının arkasındaki dahidir.

Pastacılıkta inovasyon ödülü:Antonio Bachour; Miami, Merida, ABD ve Meksika’daki dört restoranından sekiz başarılı yemek kitabına kadar yaptığı her işe keşif ve deneme tutkusunu katmaktadır. Singapur’daki 2am’in Kurucusu Janice Wong; Asya ve Avustralya’daki konsept mağazaları ve sanat sergilerini kapsayan benzersiz ve hayranlık uyandıran deneyimler yaratmak için, çikolata ve pastacılıktaki sınırları aşarak yaratıcılığın sınırlarını zorlamasıyla tanınmaktadır.

Yılın pastacılık yeteneği ödülü: Pastacılık dehası Aurélien Cohen’in, kendi adını taşıyan Pâtisserie & Chocolaterie ve olağanüstü pastacılık masterclass’ları Fransa’nın Paris şehrinde bulunmaktadır. JL Dessert’ten Justin Lee, enfes tatlı tadım menüleri, yenilikçi bakış açısı ve akıllı lezzet eşleştirmeleri ile Kore’de bulunmaktadır. ABD’nin, Los Angeles şehrindeki République Café & Bakery’nin pasta şefi ve kurucu ortağı Margarita Lorenzana-Manzke, Fransız esintili ekmek ve pastacılık ürünleri ile Tinseltown’un iyilerine servis sunmaktadır. Çin’in Hong Kong şehrinde online tatlı mağazası olan Otera’nın pasta şefi ve kurucusu Joanna Yuen, umami tatlılarını omakase ile eşleştirmektedir. İspanya’nın Madrid şehrindeki Monroebakes’ten Noelia Tomoshige, Japon, İspanyol ve Fransız tekniklerinden ve tatlarından ilham alan İspanyol pastacılık sahnesinin heyecan verici yeni yüzü konumundadır.

Pastacılık etiği ve sürdürebilirlik ödülü:Fransa’nın Paris şehrinde Des Gâteaux et du Pain’den Claire Damon, doğal dünyanın özünü tüm çalışmalarına taşıyor. Kaynak bulma ve sürdürülebilirliğe, özellikle de kendine özgü mevsim meyveli pastane ürünlerine örnek bir bağlılık sergiliyor.

Artizan pastacılık & özgünlük ödülü: Enrico Cerea, İtalya’nın Bergamo Alta şehrinde İtalyan pastacılığı sanatını temsil eden tarihi bir pastane olan Caffè Cavour 1880’de yer almaktadır. Fransa’nın Lyon kentindeki Bernachon, Şef Philippe, Stéphanie ve Candice Bernachon’dan, bölgesel ürünlerle klasik Fransız tatlıları yapan üçüncü nesildir. Her iki pastane de teknik, yaratıcılık ve sorumlu kaynak kullanımı yoluyla bölgelerinin mutfak mirasını tanıtmaktadır.

Yılın pastane açılışı ödülü: Avustralya’nın Melbourne kentindeki Mietta by Rosemary, Rosemary Andrews’un çok katlı kekleri sıraya girilecek ve imrenilecek öğelere dönüştürdüğü bir yer. Paris, Fransa’da Christophe Louie, Paris’te İtalyan fırıncılığının kralı Panettone, Focaccia, Pandoro ve Colombe gibi İtalyan klasiklerini yeniden yorumluyor. Provence’ın otantik lezzetlerini kaliteli pastacılık ürünlerinde yeniden hayal eden, yine Paris’te bulunan Nèulo’lu Pierre-Jean Quinonero. The Lana, Dorchester koleksiyonu, Dubai, BAE’deki Angelo Musa’dan Bonbon Café, Musa’nın ünlü viennoiseries ve özel pastacılık ürünleri olağanüstü misafirperverliğe bir övgüdür. Darcie Maher, İskoçya’nın Edinburgh kentindeki Lannan Bakery ile Lannan Elmalı Turta ve Muhallebi gibi sezonluk konseptlerle tanınan bir mekan.

Pastane önerileri ödülü: Pakistan’daki Lals Çikolataları, çocukluk hayalini lüks bir ulusal markaya dönüştüren ilham verici Lal Majid’in eseridir. Kanada’nın Montréal kentindeki Christian Campos’tan Farine & Cacao, yenilik ve zarafet odaklı, çağdaş el yapımı artizan pastacılık ürünlerinin hazinesi. Zara Alanya’nın Fransız pastacılık teknikleri ve Perulu malzemelerle yaratıcılığını ve bağlılığını sergilediği, Lima, Peru’daki Alanya Repostería. İtalyan kardeşler Thomas ve Lucio Colombo’nun Paris, Fransa’daki Brigat’ında Thomas eski tahıllar, şifalı bitkiler ve polentayla ekşi maya pişirirken, Lucio da lezzet ve doku açısından zarif kekler yaratıyor. L’Ogre de Carrouselberg, Fransa’nın Lille kentinde, Stéphanie Touzet et Matthieu Buchalski’nin masalsı bir pastanesi, büyülü P’tits Pouchins. Macaristan’ın Budapeşte kentindeki Dóra Szalai’den Chez Dodo, vitrininde hazırladığı yenilikçi macaron’larını sergilemekte.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın