Desert Group Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Özalp: “Salgın dengeleri değiştirecek”

Koronavirüs salgını tüm Türkiye’de ve dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Başta insan sağlığı olmak üzere günlük yaşamı da etkileyen virüs, tüm dünyayı sokaktan evlere taşıdı. Yeme-içme sektörünü de oldukça etkileyen salgını ve etkilerini Desert Group Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Özalp’le konuştuk.

Salgının en çok etkisi altına aldığı alanlardan biri de yeme-içme ve turizm sektörü oldu. Türkiye’de gerek yurt dışına gerekse de yurt içine seyahatler dururken, tüm restoranlar da kapılarını bir bir kapattı. FoodinLife’a değerlendirmelerde bulunan Yücel Özalp, jenerasyon olarak farklı bir durumla karşı karşıya kalındığını belirtti ve, “Salgın sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkileyerek başka bit boyuta geldi. Tecrübe etmediğimiz ve dengeleri değiştirecek bir salgın oldu. Öte yandan hem TURYİD olarak hem kendi adıma önceliğimiz ekiplerimiz. Şu an en hassas olmamız ve korumaya almamız gereken konu ekiplerimiz. Biz onlarla varız. Arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi korumalıyız. Hayatımıza devam edebilmemiz için ekibimizle olmamız gerekiyor. Çünkü bu bir takım işi. Bu anlamda devletin üstüne de görev düşüyor, yardımlar da açıklanıyor. Ne kadar çabuk devreye girer ve yararlanırsak geri dönüşün de daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

“Kriz ne kadar uzun sürerse toparlanmamız da o kadar uzun olacak”

Bir işletmeyi destekleyen 50 yan kol olduğunu ve bu kolların birlikte yaşatılması gerektiğini vurgulayan Özalp, “Bunun için hayatın devam etmesi gerekiyor ama hayat durdu. Bu süreçte bir durup düşünmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Dünyadaki genel kanının büyük değişiklikler olacağı yönünde olduğunu da sözlerine ekleyen başarılı girişimci, “Bu kriz ne kadar uzun sürerse toparlanmamız da o kadar uzun olacak. Hem maddi hem de manevi açıdan. Burada Türkiye olarak yaşanan sıkıntıları atlatacağımızı düşünüyorum. Türkiye turizmle ayakta kalan bir ülke ve yeme-içmede de çok aktifiz dolayısıyla bu sektörlerin ayakta kalması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

“Bu dönemi kontrollü atlatmamız gerekiyor”

Yeme-içme ve turizm olarak hareketlenmenin biraz zaman alacağını da sözlerine ekleyen Yücel Özalp cümlelerini şöyle sürdürdü: “Haziran ayında Güney’de toparlanmamız daha rahat olabilir ama diğer yerler; yani kongre, seminer gibi etkinliklere grupların gelmesi zaman alacak gibi görünüyor. Dünyadaki pek çok ülke ve firmalar da bu işten nasibini aldı. Öte yandan hepimiz dışarı çıkmak istiyoruz ama bu dönemi de kontrollü atlatmamız ve teması minimumda tutarak hızlı yayılmasını engellememiz lazım. Zamana yayarak bulaşırsa tedavi edilme şansı daha yüksek. Bu süreç sonrasında ise restoranlarda belli değişiklikler olacak ama insanoğlu sosyal bir varlık. En önemli dekorasyon insandır deriz sektörde. Enerjisi yüksek olan yerler tercih edilir hep. İlk başta sıkıntı yaşayacağız ama zaman içerisinde durumun normale döneceğini düşünüyorum.”

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın