Prof. Dr. Nezih Müftügil FoodinLife için kaleme aldı: Covid-19 için yapılan ateş ölçümlerinin hassasiyeti

Prof. Dr. Nezih Müftügil, FoodinLife için; Covid-19 için yapılan ateş ölçümlerinin hassasiyetini kaleme aldı.

Prof. Dr. Nezih Müftügil:

COVID-19 hastalığına yönelik mücadelede koronavirüs taşıyıcısı olan kişilerin belirlenmesi ve bunların hızlı bir şekilde diğer insanlardan tecrit edilmesinin temel bir önlem olduğunu artık iyi biliyoruz.

Hastalığın en karakteristik semptomlarından biride kişinin ateşinin yükselmesi. Bu nedenle, hastalığın teşhisinde insanların ateşinin ölçülmesi yaygın bir uygulama haline geldi. İnsanların yoğun olduğu yerlere giriş noktasında görevlilerin bir termometre kullanarak insanların ateşlerini ölçmelerine sıklıkla tanık oluyoruz.

Ölçüm yapılan her durumda, kullanılan alet veya cihazın ölçüm hassasiyeti dikkate alınması gereken bir husustur. Ölçüm aletleri kullanım sırasında ölçüm değerlerinde sapma gösterebilirler. Cihazın kullanıldığı ortam koşulları (sıcaklık, nem vb), kullanım sıklığı, cihazın mekanik darbe görmesi, talimata göre kullanılmaması, periyodik bakımının yapılmaması ve ayar mekanizmasına yapılan müdahaleler ölçüm hassasiyetini etkiler. Kalibre edilmiş cihaz kullanmak ölçümün doğru olarak elde edilmesini sağlayacaktır. Kalibrasyon , cihazın sapmaya yönelik değerlerinin bilinmesi ve hesaplamalara bu değerlerin katılması ile cihazın güvenilir sonuç vermesini sağlar.

Bu durumda, ateş ölçümü yapılan yerlerde kalibre edilen ve ölçüm hassasiyeti belirli sıklıkla doğrulanan termometre kullanılıp kullanılmadığı önemli bir konu olmaktadır. Ateşin 37 C dereceden daha yüksek olmasının şüpheli bir duruma işaret ettiği belirtilmektedir. Ölçüm sapması +/-1 ve hatta daha yüksek olan bir termometre ile yapılan bir ölçümün güvenilirliliğini ve buna göre alınan kararın doğruluğunu nereye koyacağız?

Ateş ölçme sorumluluğu verilen kuruluşların bu konuda bilgilendirilmesi, yönlendirilmesi ve kontrol edilmesi gerekir

Sosyal Medya'da Paylaşın