Dünya çikolatacılığında büyük bir mirasa sahip olan Bernachon’u yeni sayımızda kapağımıza taşıdık!

Lyon’a gidip Bernachon’a uğramamak, Louvre müzesinden Mona Lisa tablosunu göz ardı etmek gibi bir durum. Çikolata konusunda köklü bir tarihe sahip olan Bernachon, bugün Fransa’nın en iyi çikolatacıları arasında gösteriliyor. Dünyanın en iyi kakao çekirdeklerinden ürettikleri çikolatalarıyla konuklarına unutulmayacak bir deneyim yaşatıyor. Fransa’nın en köklü çikolata dükkânı Bernachon’u yeni sayımızda kapağımıza taşıyarak, Bernachon’un dillere destan hikâyesini Üçüncü Kuşak Temsilcisi Philippe Bernachon’dan dinledik.

Bernachon, Maurice Bernachon tarafından 1953’te Lyon’da kuruldu. Şimdilerde ise marka; ailenin üçüncü kuşak temsilcileri Jean-Jacque’ın çocukları Philippe, Stephanie ve Candice’e emanet. Bernachon’un eşsiz lezzetlerinin ustası ise Philippe Bernachon.

İlk olarak aile mirasından uzak olarak ticaret ile uğraşan Philippe Bernachon daha sonra çikolatacı olmayı tercih ediyor ve bu durumu “tutku babadan oğula geçiyor” sözleriyle anlatıyor. Yıllardır Lyon’un en iyi çikolatacısı olan Bernachon’un hikâyesini ise başarılı isim şöyle anlatıyor: “Her büyük mirasın arkasında, bir insanın tutkusu, kararları, değişmeyen ilkeleri ve özeni vardır. Tıpkı büyükbabam Maurice Bernanchon gibi. Daima mükemmeliyet için uğraşan Maurice Bernachon, kariyerinin başında tüm yemek alanlarıyla ilgilenirken bir gün çikolata ile tanışıyor ve sonradan ayrılmaz bir ikili haline geliyorlar.”

Tutkuyla başlayan işi özenle sürdüren Bernachon kuşağı

Maison Bernachon kurulduktan sonra hızlı bir şekilde Lyon’da prestij kazanıyor. Ardından New York Times’da yayınlanan makaleler sayesinde itibarı yurtdışında da hızla yayılıyor. Böylelikle dünya çapında çikolata denilince akıllara ilk gelen marka oluyor Bernachon. Bu mirası devralan 3. kuşağın amacı tıpkı büyükbabaları gibi benzersiz tada sahip olan özgün çikolatalar üretmek ve onun izinden devam etmek. Françoise ve Jean-Jacque’in çocukları Philippe, Stephanie ve Candice farklı görevler ile Bernachon kültürünü devam ettiriyorlar. Mağazanın arka tarafında yer alan ‘saklı çikolata fabrikası’ adı verilen laboratuvarları Philippe yönetiyor. Stephanie ise satışları sağlamak için her şeyi dikkatlice yönlendiriyor. Son olarak, Candice annesi Françoise ile birlikte restoran ve çay odasıyla ilgileniyor. Bernachon kardeşler her şeyi aralarında sistematik bir şekilde ilerletiyor ve Bernachon’un itibarını diğer kuşaklara aktarabilmek için özveriyle çalışıyorlar. Philippe en son 2019’un Ekim ayında Paris’te Bernachon mağazalarına bir yenisini daha ekliyor. Sadece çikolataya yer verilen bu yeni mağaza Parislileri mutlu etmeye yetiyor.

Uzaklardan gelen dünyanın en iyi kakao çekirdekleri

Dünyanın dört bir yanındaki yerel üreticilerle irtibat kuran uluslararası bir kakao çekirdeği ithalatçısıyla çalışan Bernachon’un çikolataları, hepsi farklı tada ve yoğunluğa sahip 10 farklı kakao çekirdeği çeşidinden oluşuyor. Uzak diyarlardan gelen kaliteli kakao çekirdekleri 60 yıldır aynı yerde elde edilip geliştiriliyor. Philippe Bernachon imza çikolataların sırrını şu sözlerle anlatıyor: “Kakao çekirdeklerinin seçilmesinden üretilmesine ve hatta her bir çikolatanın paketlenmesine kadar uygulanan birçok işlem, elle ve büyükbabam Maurice Bernachon’un mükemmeliyet ilkesine sadık kalınarak hassasiyet ve dikkatle yapılıyor. Büyükbabam bir vizyonerdi. Meslektaşlarından farklı bir reçete üreterek öne çıktı. Farklı ve değişmeyen zevke sahip olan çikolatalar, Bernachon’un imzası. Büyükbabam Maurice Bernachon bunu yaratabilmek için birçok farklı ülkeden 8 ya da 10 çeşit kakao çekirdeği seçti. Elbette onun için hava şartları ve iyi hasat da önemliydi. Dolayısıyla biz asla bağımsız iş yapmıyoruz. Onun mirasını en küçük noktasına bile sadık kalarak sürdürüyoruz. Bu yüzden Bernachon lezzetleri geçmişten bugüne aynı tat ve dokuya sahip olarak gelecek yıllara da aktarılmaya devam edecek.”

Yıllardır itibarını kaybetmeyen lezzet; Le Président pastası

Çikolataları ve pastalarında her zaman doğal ürünler kullanan Bernachon’un gözde lezzetleri Chuoa’nun en güzel kakao çekirdeklerinden yapılan Chuao chocolate bar ve Isigny’den elde edilen doğal kremanın kullanıldığı The palet D’or. Ayrıca çikolatalarında kullandıkları pralin fındıklarının yanı sıra karamellerini de kendileri üretiyorlar. Bernachon’un bir diğer gözdesi Le Président Pastası. Philippe Bernachon, ikonik bir pasta olan Le Président’in hikâyesini, “1975’te büyükbabam Maurice Bernachon tarafından Fransız Cumhurbaşkanı Valery Giscard d’Estaing için Paul Bocuse’e verilen Şeref Nişanı sunumunda bu pastayı yaratmış. O günden beri Bernachon’un gözdesi olan Le Président pastası bugün de geçmişten gelen itibarını devam ettiriyor” sözleriyle aktarıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın