Cihangir’in Tarihi Pastanesi Tarihi Savoy Pastanesi

Klasik pastacılık kavramını koruyan, 1950 yılında yerel bir pastane olarak kurulan Tarihi Savoy Pastanesi, İstanbul’un en özel pasta mekanlarının başında yer alıyor. Bugüne kadar üç defa el değiştiren Savoy, açıldığı ilk günden itibaren hem mahalleden hem de şehrin dört bir yanından misafirlerini ağırlamaya aynı kalitede devam ediyor. Mekanın işletmecisi Ahmet Faruk Akıncı, Tarihi Savoy Pastanesi’nin favori lezzetlerini ve Savoy’u rakiplerinden ayıran özelliklerini anlatıyor.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde her daim popülerliğini koruyan semtlerden biri Cihangir. Daha çok sanatçıların, yazarların, kısaca entelektüel kesimin ağırlıklı bulunduğu bu semtte mahalle kültürünü yaşatan, şehrin dört bir yanından misafirlerini ağırlayan bir işletme var: Tarihi Savoy Pastanesi.

Üç kere el değiştiren Savoy, İstanbul’daki en özel mekanlardan bir tanesi olarak tanınıyor. Bilinirliğinden ve popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyen Savoy, ilk günden bugüne değişmeyen spesiyal tatlarını genç kuşaklarla tanıştırmaya devam ediyor. 

Milföy pasta, el yapımı gofretler ve yaş pastalar çok popüler 

Tarihi Savoy Pastanesi’nin kurulduğu ilk günden itibaren değişmeyen lezzetlerinin sırrı ustalarından miras kalan reçeteler. Savoy’un işletmecisi Ahmet Faruk Akıncı, tarihi pastanenin popüler lezzetlerini şöyle anlatıyor: “Günlük çıkan milföy pastamız, el yapımı gofretlerimiz ve yaş pastalarımız çok popüler. Bunun dışında da simit tostumuz ve unlu mamullerimiz çok beğeniliyor.”


Doğal ürünlerle günlük lezzetler

Savoy, kullanılan kaliteli ham madde ve doğal ürünlerle lezzetlerini nesiller boyu devam ettiriyor. Savoy’un tarihi önemi büyük olsa da birçok rakip pastanenin arka arkaya açıldığı İstanbul’da Ahmet Bey kendilerini farklı kılan özelliklerini, “Her şey günlük yapılıyor. Hazır hiçbir ürün kullanmıyoruz” ifadeleriyle açıklıyor.

Atmosferiyle ve lezzetleriyle ev sıcaklığını aratmayan Tarihi Savoy Pastanesi, huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin de ilk tercihlerinden biri. Müdavimlerinin kaliteli lezzetleri tatmak ve gerçek pastane deneyimini yaşamak için geldikleri bu adres, tarih defterine adını her daim altın harflerle yazdırıyor. Akıncı, geleceğe yönelik olarak ise Savoy’un tarihi dokusunu ve klasik pastacılık kavramını korumak istediklerini söyleyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın