ÇAYKUR kaçak çayı önlemek amacıyla kampanya başlattı

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kaçak çay tüketimini engellemek için harekete geçti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ayda bin 300 bin ile bin 500 on kaçak çay kullanılıyor. ÇAYKUR, vatandaşın tercihini değiştirmek için Mezopotoma adıyla bölge illerde kampanya başlattı.

Türkiye’nin 21 ilinde başlatılan bu kampanyada ÇAYKUR; Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Tunceli, Mersin, Mardin, Bingöl, Hatay, Malatya, Batman, Van, Elazığ, Bitlis, Muş, Hakkari, Şırnak, Siirt, Ağrı, Adıyaman ve Adana’daki çay tiryakilerinin çay tercihini değiştirmeyi hedefliyor.

Independent Türkçe’ye konuşan ÇAYKUR Bölge Müdürü Ali Satı şu açıklamalarda bulundu:

Sağlıklı çayımız varken vatandaşımızı uyarmak istedik. Bu kapsamda bayilerimizle birkaç ay önce bir araya geldik. Bu toplantıda ‘bölge insanının damak tadını nasıl yakalayabiliriz’i konuştuk. Yeni bir ürün çıkartalım fikri çıktı. Toplantıda ‘Mezopotamya’ adını önerdim. Öneri herkes tarafından büyük bir ilgi gördü. Mezopotamya adı zaten köklü ve kucaklayıcı bir isim. Bu isim üzerinde anlaştık. Yeşil ve kırmızı da bölgenin renkleri, kilim deseni de Anadolu renkleri. Mezopotamya çayı Şubat ayı sonunda piyasa girdi. Yıl sonuna kadar 100 ton ürün üretildi. Bayilere 60, marketlere de 40 ton verildi. İki aylık akış hızına bakacağız. İstediğimiz rakamlara ulaşırsak üretime Mayıs ayında da devam edeceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın