Cakes&Bakes dünya çapında zincir markalara çözüm ortağı oluyor

Cakes&Bakes, markalara uluslararası standartlarda yiyecek içecek hizmeti sunuyor. TAV Havalimanları Holding iştiraki olan BTA tarafından, 2006 yılında kurulan marka, bugün Türkiye’nin en büyük gıda üretim tesislerinden biri. Biz de Cakes&Bakes’i yakından tanımak için Fabrika Üretim Direktörü Taniyel Ceylan ile bir araya geldik. 

Cakes&Bakes 23 bin metrekarelik alanda yeni üretim tesisiyle hizmet veriyor. İlk olarak Atatürk Havalimanı’nda faaliyet gösterdiklerini belirten Taniyel Ceylan, “Üretimimizin yüzde 25’ini havalimanlarına yüzde 5’ini deniz sektörüne yüzde 70’ini ise içlerinde dünyaca ünlü fast food, kahve ve süpermarket zincirlerinin de bulunduğu 80 markaya; bin 500 aktif reçeteyle, endüstriyel ölçekte butik üretim yaparak gerçekleştiriyoruz” diyor. 

Her ay 5 milyon adet ürün
Cakes&Bakes, şerbetli tatlılardan lokuma, unlu mamullerden sandviçlere, salatalardan mezelere, pastacılık ürünlerine kadar birçok seçenekle zincir markaların çözüm ortağı oluyor. Bugün Türkiye’nin önde gelen markalarına ürünler sunan Cakes&Bakes’te ayda yaklaşık 15 ton baklava, 70 ton lokum; bunlara ek olarak ise 5 milyon adet ürün üretiliyor. Markanın yerli ve uluslararası 80 farklı marka için yaptığı üretimle ve tedarikçisi oldukları firmalar aracılığıyla, 4 bin 500 farklı noktadaki tüketiciyle yolları mutlaka kesişiyor.

“Kalite ve gıda güvenliği bizim güçlü taraflarımız”
Her zaman yenilikçi bir çizgiden yana olan Cakes&Bakes, 2020 yılı sonuna kadar 15 bin noktaya ulaşmayı hedefliyor. Yiyecek pazarında azami özenle çalışılması gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Ceylan şunları söylüyor: “Özenle çalışarak, kalite ve gıda güvenliğinden hiçbir zaman ödün vermeden; lezzet, maliyet, teknoloji ve ürün yenilikleri ile farkındalık yaratıyoruz. Dünyadaki trendleri yakından takip ederek, fuarlara katılıyor ve gelecek yılların trendlerini yakalayarak, bu ürünlerle ilgili çalışmalar yapıyoruz.”

“Ürünlerimizi 20 ülkeye ihraç ediyoruz”
BTA bünyesinde bulunan Cakes&Bakes, şu anda tam 10 ülkede, 19 havalimanında hizmet veriyor. Cakes&Bakes’in yeni şubesini Suudi Arabistan’ın Taif Havalimanı’nda açtıklarını belirten başarılı yönetici, bu şubeyle beraber mağaza sayılarının 10’a çıktığını söyleyerek, “Ayrıca, ürettiğimiz ürünleri yaklaşık 20 ülkeye ihraç ediyoruz. Bunların başında; Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kuveyt, Katar, Fransa, İngiltere, Hollanda gibi ülkeler geliyor. Lokum ve baklava ürün gruplarımızla da Atü ve Unifree gibi duty-free mağazalarda yer alıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“Markalara özel ürünler çıkarıyoruz”
Cakes&Bakes’in uzman şeflerden oluşan güçlü bir AR-GE departmanı da bulunuyor. Yılda ortalama 2 bin 500 yeni reçete çalışan Cakes&Bakes’in bin 500 tane de aktif reçetesi bulunuyor. “Müşterilerimizin istedikleri veya hayal ettikleri ürünleri çıkarıyoruz” diyen Ceylan, mutfaklarının herkese açık olduğunu, firmaların kendi ürün geliştirme ekipleri ile gelip mutfakta çalışarak ürünlerini geliştirebileceklerini söylüyor. Üretim tesislerinde yarı manuel yarı otomatik üretim hatları bulunan markanın ayrıca fabrikasında 500 personel çalışıyor.

“Sektörde en büyük sorun her gün artan maliyetler”
Sektöre dair de değerlendirmelerde bulunan başarılı isim sözlerini şöyle noktalıyor: “Sektörde en büyük sorun artan ham madde ve enerji maliyetleri, maalesef bu gider artışlarını biz müşterilerimize yansıtamıyoruz ayrıca tahsilat vadeleri de çok uzun.”

Sosyal Medya'da Paylaşın