Çaya olan tutkunun adresi: Melez Tea

2015 yılında Liliana Lopez ve Emre Aslanoba’nın çaya olan tutkularının sonucunda hayata geçirilen Melez Tea bugün Reşitpaşa’da pek çok çay severe hizmet veriyor. Hiçbir katkı maddesi eklemeden doğanın bize sunduklarından harikalar yaratan Melez Tea’yi Kurucu Ortağı Liliana Lopez’den dinledik.

Dünyanın dört bir yanında çay sommelieri ve bitki uzmanlığı eğitimini tamamlayan Liliana Lopez ve 4 kuşaktır yiyecek içecek sektöründe hizmet veren Emre Aslanoba, İstanbullular’a dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından getirip harmanladıkları enfes çayları sunuyor. Çaya ilham veren mekânın ismi ise Liliana Lopez’in kendini melez olarak tarif etmesine alternatif olarak, Melez Tea’nin Doğu ile Batı’nın, eski ve yeninin karışımını yansıtıyor olmasından geliyor.

Tıpkı bir zanaatkârın ellerinden çıkmışçasına tüm işçiliğin elle yapıldığı mekânda ana madde olarak kullanılan çayların hepsi yurtdışından geliyor. Çin’den gelen beyaz çaylardan tutun, Japon yeşil çayına, Güney Afrika’dan rooibosa kadar çok geniş ürün gamına sahip Melez Tea. Bazı bitkilerinin de yurtdışından geldiğini ifade eden Liliana Lopez, yerel üretimde kalite standartlarına uygun ürün bulduklarında kesinlikle yurtdışını tercih etmediklerinin altını çiziyor.

Melez Tea Wabi Sabi felsefesinden yola çıkıyor

Tüm çayların Melez Tea Lab’de harmanlanması ise Melez Tea’nin fiziki açıdan farklılaşmasını sağlayan en önemli unsur. Tüm bu özellikleri sergileyebilecekleri bir mekân yaratmak için ‘kusurlu güzellik’ olarak da tanımlanan Japon ‘Wabi Sabi’ felsefesinden yola çıkan mekân, güzelliği olduğu gibi kabul eden bir mükemmeliyetçilik çerçevesinde oluşan enfes çay harmanlarını müşteriyle buluşturuyor.

“Çayın arkasındaki derin kültür ve çeşitliliği yansıtmaya çalışıyoruz”

“Keyif veya zinde kalmak için çay tüketen herkese ulaşıp kendimizden bahsederken çayın arkasındaki derin kültür ve çeşitliliği yansıtmaya çalışıyoruz” diyen Lopez, özel projeler ve üretimler yaptıklarını söylüyor. Öyle ki yurtdışından gelen şirketlerin yöneticilerini ağırlayan şirketler için “Öde to Şerbet” adından Osmanlı şerbetini andıran çay harmanı bile oluşturmuşlar.  Osmanlı kültürünü çay üzerinden yabancı misafirlere aktardıklarını söyleyen Liliana Lopez, bu tarz projeleri heyecan verici bulduklarını bizlerle paylaşıyor.

Çay üzerinden kültürel ezgiler sunan Melez Tea, kişiye özel harmanların dışında toplam 13 çeşit harmana ve 6 çeşit saf çaya sahip. Çayların kendine ait bir karakteri olan mekânda, Balance çayı detoksa yardımcı bir çay harmanı iken, Sleep çayı uykuya yardımcı bir bitki çayı olarak karşımıza çıkıyor. Öne çıkan çaylar mevsimsel olarak farklılık gösterse de “Beauty” ismi verilen yasemin ve gül yapraklarından oluşan beyaz çay ve kışın rakipsiz tadı Hint Masala Chai harmanı “Spice” en çok tercih edilenler arasında bulunuyor.

Mevsimsel özelliklere ve moda göre değişen menüye sahip olduklarını söyleyen Liliana Lopez, “Biz geleneksel bir çay markası değiliz, çayın farklı kültürleri içinde barındıran dünyasına sonsuz saygı duyarken, zanaatsal kısmına çok önem veriyoruz ve kaliteli malzeme içerikleriyle yepyeni çay deneyimleri yaratmaya çalışıyoruz.” sözlerini kaydediyor. Ayrıca son dönemde özellikle oteller ile yaptıkları çalışmaların ciddi gelişim gösterdiğini söylerken, her müşterilerine bir iş ortağı bakış açısı içinde yaklaştıklarını ifade ediyor.

Melez Tea’nin yakaladığı başarılı konsepti şubeleşme ile kaybetmek istemediklerini ve bu noktada temkinli ilerlediklerini belirten Liliana Lopez başka bir lokasyonda başka bir temada karşınıza çıkabiliriz diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın