Bocuse d’Or Avrupa 2022’nin kazanan takımı Danimarka oldu!

Bocuse d’Or Avrupa 2022, Macaristan’ın Budapeşte kentinde büyük bir rekabet içerisinde gerçekleşti. Ana malzemelerini patates, geyik eti ve ördek ciğerinin oluşturduğu Bocuse d’Or Avrupa 2022’de on sekiz Avrupa takımı, 23-24 Mart 2023’te Lyon’da yapılacak büyük finalde ilk 10’a kalabilmek için kıyasıya mücadele etti. Birinciliği Danimarka’nın göğüslediği yarışmada Macaristan ikinci olurken, Norveç ise üçüncülüğe hak kazandı. İşte Bocuse d’Or Avrupa 2022 sıralaması!…

Yemek organizasyonlarının en ilgi çekici yarışmalardan biri olan Bocuse d’Or Avrupa, 23 ve 24 Mart tarihlerinde Macaristan’ın Budapeşte kentinde gerçekleşti. Bu eleme turunda 18 aday, 23 ve 24 Mart 2023’te Lyon’da, iki gün boyunca iki turda yapılacak büyük finalde sadece 10 takımlık kontenjan için yarıştı.

Bocuse d’Or’un bu yılki rekabetçi aşçılık kültürü, geleneksel Macar ürünlerine odaklandı. Yarışmacıların hazırlık, pişirme ve tabaklama için beş buçuk saatlik bir zaman dilimine sahip oldukları mücadelede şef ve ekipleri, patates, geyik eti ve ördek ciğeri temalarını tek bir tabakta sergiledi. Jüri üyelerinin mekanda izleyicilere tanıtıldığı dakikalarda ise heyecan katlanarak arttı.

Yarışmaya Avrupa Onursal Başkanı olarak katılan Şef Ana Roš, Slovenya’da hizmet veren iki Michelin yıldızlı dünyaca ünlü restoran Hiša Franko’da ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalardan bahsetti. Menülerinin ekibiyle ortak bir çabanın eseri olduğunu söyleyen Şef Roš, ayrıca mutfaklarının yerel gelenekleri kalbinde tuttuğunu ve daha fazla küresel etkiye sahip olduğunu anlattı.

Yarışmadaki Onursal Başkanı rolü hakkındaki soruları da yanıtlayan Şef Roš, “Tüm bildiklerimi kendi kendine öğrendim, klasik yemek mantığından çıkarak çalıştım. Yaptığım işler tüm gençlere özellikle genç kızlara anlatılması gereken bir hikaye. Yemek yapmak kolay bir seçim değil fakat size böyle bir onur verildiğinde tüm zor anları unutuyorsunuz.” sözleriyle açıklamalarını sürdürdü.

Bu yıl, özel bir onur da 24 yaşındaki Naïs Pirollet’e düştü. Bocuse d’Or’daki erkek geleneğini bozan Fransız şef Pirollet, yarışmada ülkesini temsil eden ilk kadın şef oldu.

İşte yarışmacı ülkeler:
Birinci Gün 23 Mart 2022’de Polonya, Estonya, Ukrayna, Danimarka, Fransa, Slovakya, İsviçre, İzlanda ve Belçika yarışırken, ikinci gün 24 Mart 2022’de sahneyi Finlandiya, İspanya, Macaristan, Hollanda, Birleşik Krallık, Letonya, Norveç, Türkiye ve İsveç devraldı.

İlk tabak teması için her takım, 14 kişiden oluşan jüri üyelerine Macar mutfağının önemli malzemesi olan patates bazlı bir vejetaryen bir yemek hazırlarken, takımlar ikinci tabak teması altında da ekşi krema ve süzme peynire dayalı olmak üzere içinde geyik budu ve ördek ciğeri bulunan bir tarif çıkarabilmek için yarıştı.

İlk üçü Danimarka, Macaristan ve Norveç paylaştı
Altın madalya Danimarka ekibine verilirken, gümüş madalya, Budapeşte’deki Stand restoranından şef Bene Dalnoki liderliğindeki ekibe, ev sahibi bir kalabalığın tezahüratıyla Macaristan takımına gitti. Bronz madalya ise Norveç takımının oldu.

23 ve 24 Mart 2023’te Lyon’da yapılacak büyük finale ise ilk üçü paylaşan Danimarka, Macaristan ve Norveç’in yanı sıra İsveç, İzlanda, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Belçika katılacak.

Bocuse d’Or Avrupa 2022 özel ödülleri
. İsveçli Thilda Mårtensson takımına ‘en iyi komi’ ödülü,
. Londra’daki The Ritz’den Ian Musgrave liderliğindeki Birleşik Krallık ekibine ‘en iyi tabak teması’ ödülü,
. Şef Jimmi Eriksson liderliğindeki İsveç ekibine ise ‘en iyi sunum teması’ ödülü verildi.

İşte Bocuse d’Or Avrupa 2022 sıralaması!

Bocuse d’Or Avrupa 2022’de Türkiye izleri!
Metro Türkiye iş birliğinde Sirha Budapeşte’de 23-24 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleşen Bocuse d’Or’un Avrupa seçmelerinde ülkemizi şef Emre İnanır temsil etti. Halen Çırağan Sarayı’nda Tuğra Restoran’ın baş aşçısı olarak çalışan Şef Emre İnanır, 20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin birçok farklı şehrinde beş yıldızlı otel ve restoranlarda Chef de Cuisine ve Executive Chef olarak ve 2 yıl da Güney Afrika’daki Türkiye Büyükelçiliğinde Chef de Cuisine olarak çalıştı.

Sosyal Medya'da Paylaşın