Tebrikler Bocuse d’Or Türkiye!

Gastronomi dünyası, 23-24 Mart tarihleri ​​arasında Metro Türkiye iş birliğinde Macaristan’ın Budapeşte kentinde gerçekleşen Bocuse d’Or Avrupa 2022’de bir araya geldi. Milli takımlar, 23-24 Mart 2023’te Lyon’da yapılacak Büyük Final’de ilk 10’a kalabilmek için kıyasıya mücadelesini sürdürdü. Bocuse d’Or Avrupa seçmelerinde ülkemizi ise Başkan Şef Mehmet Gök, Koç Vedat Demir, Şef Emre İnanır, Komi Eray Eren ve Tülay Saygılı temsil etti.

Şefler olimpiyatı olarak adlandırılan ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Bocuse d’Or 2022 Avrupa seçmeleri, Sirha Budapeşte’de 23-24 Mart 2022 tarihlerinde Metro Türkiye iş birliğinde gerçekleşti. Bu eleme turunda 18 aday, 23 ve 24 Mart 2023’te Lyon’da, iki gün boyunca iki turda yapılacak büyük finalde sadece 10 takımın yerleşebileceği kontenjan için yarıştı.

Katılan tüm ülkelerin akademi başkanı olan şefler ve uluslararası yarışma komitesinden oluşan bir jürinin yer aldığı yarışmanın Avrupa finallerinde, dünyanın dört bir yanından birbirinden yetenekli şefler zamana karşı yarıştı.

Bocuse d’Or’un bu yılki iki ana teması, geleneksel Macar ürünleri olan geyik eti ve patatese odaklandı. Şefler ve ekipleri, geyik eti temasını ekşi krema, süzme peynir ve ördek ciğeri kullanarak işledi.

Bocuse d’Or Türkiye ekibinden Türk gastronomisine büyük katkı!
Bocuse d’Or’un Avrupa seçmelerinde ülkemizi Başkan Şef Mehmet Gök, Koç Vedat Demir, Şef Emre İnanır, Komi Eray Eren ve Tülay Saygılı temsil etti. Türkiye takımı, her iki yılda bir düzenlenen Bocuse d’Or Dünya Finali’ne bir adım daha yaklaşarak önemli bir deneyim kazandı. Birbirinden çekişmeli ve zorlu mücadelelerin yaşandığı Bocuse d’Or Avrupa 2022’de yarışan ve Türk mutfağını dünya gastronomi platformunda tanıtmak için büyük katkılar sağlayan takımımızı çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz!

Sosyal Medya'da Paylaşın