Ayvalık zeytinliklerinin en doğal hali Asiltane Zeytinyağları’nda gizli

Zeytin ve zeytin ağacına olan tutkudan doğuyor Asiltane Zeytinyağları’nın hikâyesi. Marka, bu mucizevi değere sadece tutkuyla bağlanmakla kalmıyor, hayata ve gelecek nesillere de fayda sağlamayı amaç ediniyor. Bir araya geldiğimiz Asiltane Zeytinyağları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan İstikbal, “Özenle yapılan işlerin hep nasıl mutluluk verdiğini insanlara anlatmak istedik” diyor.

Asiltane Zeytinyağları, emin adımlarla, 2009 yılında butik bir üretim tesisi ile girdiği bu yolda; Güven Asa ismiyle yarattığı markayı ve tutkuyla bağlı olduğu bu işi, daha da büyütmek adına var gücüyle çalışıyor. Hasan İstikbal, üretimlerini sürdürürken kendilerine hep “Zeytinyağını daha iyi; en iyi şekilde nasıl üretebiliriz?” sorusunu sorduklarını ve 2014 yılında Türkiye’nin ilk ve tek A+ zeytinyağı üretim tesisini Ayvalık, Gömeç’te hayata geçirdiklerini ifade ediyor.

İstikbal, Londra’da University of Hull Greenwich College’da Uluslararası İşletme eğitimi alıyor. Üniversite eğitiminin ardından; gıda, inşaat ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyeliği görevini yürütüyor. Başarılı isim Asiltane Zeytinyağları’nı “Köklerde başlayıp, dallarda yeşeren dostluk” sloganıyla nitelendiriyor.

Asiltane Zeytinyağları’nda soğuk sıkım tekniği kullanılıyor

Asiltane Zeytinyağları’nda ürünler, hasat zamanına göre farklılık göstermekle birlikte, tat ve nefaset anlamında da birbirinden ayrışıyor. Marka sadece Natürel Sızma grubunda soğuk sıkım tekniği ile zeytinyağı üretimi yapıyor. Hasan İstikbal, Natürel Sızma Zeytinyağlarında; Erken Hasat Soğuk Sıkım, Soğuk Sıkım ve Natürel Sızma Zeytinyağları olarak farklı ürün gruplarının yer aldığını belirterek, “Erken Hasat, zeytinler henüz yeşil iken 15 Eylül’den Ekim sonuna kadar topladığımız zeytinlerden elde ettiğimiz ürünümüzdür. Özellikle bu üründe, tat ve duyusal özellikler oldukça yoğundur. Soğuk Sıkım Zeytinyağımız, Kasım ayı içinde yapılan hasatla elde edilir. Bu mevsimde, zeytinler mor renge dönmeye başlar. Natürel Sızma Zeytinyağımız ise, zeytinlerin olgunlaştığı dönemde hasat yapılarak elde ettiğimiz ürünümüzdür. Bu kapsamda, her hasat döneminin ve bu dönemlere ait ürünlerin kendine has lezzet ve nefaseti olur” diyor.

“Sağlık, hijyen ve kaliteden ödün vermiyoruz”

Marka, bu sezon ilk defa ürettiği ve Türkiye’de başka bir örneği olmayan Asiltane “Limited” Özel Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma yağını ise tüketicilerine sundu. Bu özel ürünün sınırlı sayıda üretildiğini belirten İstikbal, “Asiltane Limited, noter huzurunda yapılan hasat ile kendi bahçelerimizden zeytinlerin toplanmasıyla başlayan ve üretimin hemen ardından şişelenmesi ile tam 2 saat 47 dakikada tamamlanan bir serüveninin eseri. Ayrıca, sürdürülebilirlik ilkemiz kapsamında da her sene daha iyisini hedeflediğimiz bir AR-GE çalışması niteliğinde diyebilirim. Limited Özel Hasat, içinde bulundurduğu özellikler ve tüketiciye sağlık açısından sunduğu katma değerin daha yüksek olması nedeniyle, diğer ürün gruplarımızdan ayrışarak “Premium” ve “Kişiye Özel” olma niteliği taşıyor” dedi ve ekledi, “Asiltane olarak; tüketicilerimize sağlık sunuyoruz. Tüm ürünlerimizi sağlık, hijyen ve kaliteden ödün vermeksizin, sahip olduğumuz tesis ve yenilikçi teknolojik altyapımız ile üretiyoruz”.

“Üretim gücümüzle farklılaşıyoruz”

Hasan İstikbal, kaliteli bir zeytinyağının üretim sürecinin; bahçenin bakımından başladığını ve hasat zamanında zeytinlerin toplanmasından üretilmesine ve depolanmasına kadar devam ettiğini dile getiriyor. “İyi ve kötü zeytinyağını; bir tadım tekniği eğitimi alarak çok rahatlıkla ayrıştırabilirsiniz” diyen başarılı isim sözlerini şöyle sürdürüyor: “Asiltane olarak, Türkiye’de sektöre yapılan en büyük yatırımlardan biri olan zeytinyağı üretim tesisimiz ile; öncelikle üretim gücümüzle farklılaşıyoruz. Günlük 600 ton zeytin sıkım kapasitemiz ve 3 bin ton zeytinyağı depolama alanımız ile genişbir üretim potansiyeline sahibiz.”

“Türkiye’de uluslararası ‘High Level’ sertifikasını alan ilk ve tek markayız”

Asiltane Zeytinyağları sahip olduğu tesis ve teknolojik altyapı ile kalite anlayışını birleştirerek sektörde örnek bir marka oluyor. Kalitesine güvenilen ve vazgeçilemeyen bir zeytinyağı markası olma yolunda ilerleyerek Ayvalık ağaçlarından elde ettiği ürünleri en saf haliyle, erişilebilir fiyatlarla tüketicilere sunuyor. Üretim süreçlerinde büyük bir hassasiyetle ilerlediklerinin altını çizen Hasan İstikbal son olarak, “Sağlığa yaptığımız yatırım ile; yine Türkiye’de ilk ve tek olarak uluslararası ‘High Level’ sertifikasyonları almaya hak kazandık” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın