Araban sarımsağı için harekete geçildi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, coğrafi işaretli Araban sarımsağının Avrupa Birliği’nde de tescillenmesi için başvuruda bulundu.

Kastamonu Taşköprü sarımsağının AB’de tescillenmesinin ardından, gastronomi şehri Gaziantep’in meşhur Araban sarımsağı için de harekete geçildi. Avrupa Komisyonu’nda yapılacak inceleme, ilan ve tescil süreçlerinden sonra kentin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ve Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının 4’te 1’ini karşılayan Araban sarımsağının Avrupa’da da Gaziantep lezzeti olduğu tescillenmiş olacak.

Gaziantep’in coğrafi işaretli 43 lezzeti var

43 coğrafi işaretli ürünüyle Türkiye’nin en fazla coğrafi işarete sahip şehri Gaziantep, 2013 yılında Antep baklavasının Avrupa Komisyonu’nda tescilinden sonra Araban sarımsağı ile birlikte Menengiç kahvesi, Antep lahmacunu ve Antep fıstığının tescili için Avrupa Komisyonu’nda yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Gaziantep mutfağına ait yemeklerin özel lezzet kaynaklarından biri sayılan Araban sarımsağı, diğer sarımsaklara oranla daha çok aromatik bileşene sahip olmasının yanı sıra, diş ve kabuk yapısıyla da farklılığını belirginleştiriyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın