Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak: “Jumbo olarak bizi farklılaştıran koleksiyonlar oluşturuyoruz”

Sadece en doğal malzemeleri kullanarak keyif veren zamansız tasarımlar yaratma tutkusunu bu günlere taşıyan Jumbo’nun en temel değerlerinin başında, yenilikçi ve yaratıcı bakış açısı yatıyor. Çelik, porselen ve cama hayat veren ince işçilik ve 120’den fazla endüstriyel tasarımıyla Türkiye ve dünya çapında kazandığı sayısız ödüller ise bunun bir kanıtı. “Geçmişten günümüze kadar her daim, zamansız tasarımlar” mottosu ile çalışmalarını yürüten Jumbo’yu Genel Müdürü Sami Hotak’tan dinledik. 

Jumbo bugüne kadar geliştirdiği tüm Ar-Ge çalışmalarında, tasarımların özgün olması ve uzun soluklu bir hayat hikâyesine sahip olabilmesi için çalışmalar yürütüyor. Yine genişleyen ve gelişen ekibiyle aynı bakış açısı ile güzel işlere imza atmaya devam edeceklerinin altını çizen Sami Hotak, “Jumbo olarak sektördeki diğer oyunculara nazaran bizi farklılaştıran koleksiyonlar oluşturmaya çalışıyoruz. Dönemin içeriğini sadece tek bir ürün grubu ile değil, birçok farklı ürünün bir araya gelmesi ile geniş bir ürün gamı olarak müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Bununla beraber işletmelerin çeşitli alanlarında, onlara zengin içerikler sunarak deneyimler kazanmalarını sağlıyoruz. Bu sebeple geçmişteki kaliteli çelik ürün üreticisi kimliğinin üzerine, porselen ürünler, çatal-bıçak-kaşık setleri, dekoratif aksesuarlar, kahve ekipmanları ve cam gibi zengin ürün portföyümüzle koleksiyonlar oluşturuyoruz” diyor. 

“2019 yılında Jumbo’ya Genel Müdür olarak başladım”

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Hotak, ayrıca Koç Üniversitesi’nde Yöneticilik üzerine MBA programını ve California – San Diego Üniversitesi’nde (UCSD) Pazarlama Ağırlıklı İşletme programını tamamlıyor. Profesyonel iş hayatına Karaca ile adım atan başarılı yönetici, “Perakende Satış Yöneticisi, Ürün Kategori Müdürü, İş Geliştirme Müdürü ve Karaca Grup Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü & İcra Kurulu Üyesi gibi birçok görevi üstlendim. Sonrasında 2017 yılında Saray Muhallebicisi’nde Genel Müdür olarak çalışmaya başladım. Burada güzel işlere imza attıktan sonra 2019 yılında Jumbo’ya Genel Müdür olarak başladım” ifadelerini kullanıyor.

“Müşteri beklentisine uygun yeni ürün gruplarına yöneliyoruz”

Jumbo, kurulduğu ilk günden bu yana çizgisini değiştirmeden evlere ve sofralara konuk oluyor, hatta nesilden nesle geçmiş bir marka olarak 1947 yılında Çemberlitaş’ta küçük bir atölyede başlayan bu yolculuğu bugün; evlerde, seçkin otel ve restoranlarda zamansız tasarımları ile devam ediyor. Tüm bu yeni ürün grupları ve tasarımlarda önceliklerinin hep müşterilerin tercihleri olduğunu vurgulayan Hotak, “Araştırmalar yaparak, müşteri beklentisine uygun yeni ürün gruplarına yöneliyoruz. Tüketicinin talepleri ile trendleri buluşturacak ürünler için çalışmalar yapıyoruz. Beklentileri en yeni ve en güncel şekilde müşterilerimize sunmaktan ve bunu karşılığını görmek bizi mutlu ediyor Öte yandan bir süreden beri hazırlığını yaptığımız içecek hazırlama grubumuz ile bu süreçte hızlı bir yol aldık. Sektörümüzde uzun süreden beri yaygın olan bu gibi ürünlerin tedarik edilen markalarındaki belirsizlikler ve devamlılık sorunlarına çözümler getirerek Jumbo’ya yakışan şık dokunuşlar ile markamız çatısı altında geniş bir ürün gamı oluşturduk. Ürünlerimizde aynı dili konuşan bütünleşik yaklaşım açısı ile konseptler fonksiyonel ve tamamlayıcı çözümler sunmak üzerine çalışmalar yaptık. Pandemi süresince yerimizde durmadık. Ürün yelpazemizi hem dikey hem de yatay olarak genişletmeyi başardık” açıklamalarında bulunuyor.

“Perakendede müşteri iç görüsünü anlamak üzerine ciddi araştırmalar yapıyoruz”

Jumbo, sektördeki rakiplerine göre, perakendecilik alanında en geniş mağazacılık ağına sahip firmalardan bir tanesi. Bu sayede farklı coğrafyalarda, değişik yaş gruplarında birçok Jumbo kullanıcısının deneyimlerini gözlemleyen firma, bu zengin bilgi birikimi ile birçok ürün grubunda rasyonel kararlar alıp, aldığı bu kararları hızlı bir şekilde hayata geçiriyor. “Perakendede müşteri iç görüsünü anlamak üzerine ciddi araştırmalar yapıyoruz” diyen Sami Hotak sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu da doğal olarak HoReCa’da bu iç görü çıktılarına göre de ürünler geliştirmemizi sağlıyor. Yaptığımız araştırma çıktılarında hotel, restoran, cafe’lerde Jumbo ürünlerinin kullanılması, müşteriler için kalitenin simgesi olarak karşımıza çıkması bizim için ayrıca bir gurur. Porselen, çatal, kaşık bıçak, cam, kahve ekipmanları dışında yakın zamanda bünyemize dahil ettiğimiz elektrikli cihazlar alanında yatırımlarımız devam edecek. İşletmelere micro çözümler üreten ve oda içi hizmet sunan tesisleri, emsallerine göre zenginleştiren, ürün gruplarında genişlemeye devam edeceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın