Yıldız Şeflerden Selassie Atadika, Gastromasa 2022’de!

Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan, gastronomi dünyasının en önemli Michelin yıldızlı şeflerini, sommelierleri, miksolojistleri, trend yaratan mutfak dehalarını Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla gastronomi dünyasını şekillendirmeye ve ufkumuzu açmaya bu yıl da devam ediyor. 19-20 Kasım’da “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” temasıyla Gastromasa; Gastromasa Pastry, Gastromasa Bar, Gastromasa Hospitality olarak yeni konseptleri ile dünya gastronomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor!

Yıldız şeflerden Selassie Atadika, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek organizasyonda gastronomi sektörü ve tutkunları ile buluşuyor.

Birleşmiş Milletler ile insani yardım çalışmaları yapan ve mutfak sanatlarında yıllarca kendi kendine eğitim veren on yıldan fazla bir sürenin ardından Selassie Atadika, Culinary Institute of America’da kurs çalışmalarını tamamladı. Accra’da göçebe ve özel bir yemek işletmesi olan Midunu şirketi, ‘Yeni Afrika Mutfağı’nı temsil ediyor. Kültür, topluluk ve mutfağın çevre, sürdürülebilirlik ve ekonomi ile kesiştiği mutfak mirasını, Afrika’nın lütfunu masaya getirmek için geleneksel tahıllar ve proteinler de dahil olmak üzere yerel, mevsimlik ve az kullanılan malzemeler kullanarak kutluyor.

El yapımı Afrika’dan ilham alan çikolatalı trüf şeklindeki Midunu Çikolataları’nı kurarak Gana’da üreten şef ABD ve Kanada’ya gönderimlerini yapmaktadır.

Şef Selassie Atadika, Afrika’nın lezzetlerini ve özünü öne çıkarmak için Gana kakao ve çikolatasını baz olarak kullanıyor. Kıtanın mutfak mirasını belgelemek ve korumak isteyen Midunu Enstitüsü’nü kurdu. 2019 Bask Mutfak Dünyası Ödülü’nde finalist, 2020 – 2021 En İyi Şef Ödülleri’nde ilk 100’de ve 2021 Afrika için La Liste Yeni Hedef Şampiyonu Ödülü’nü aldı.

Ganalı köklerinden gelen mutfak ilgisi, ABD, Avrupa ve Afrika’nın her köşesindeki sayısız ülkede harcanan zaman ve örneklenen yemekler yoluyla gelişti. Mutfak sanatlarında yıllarca kendi kendine öğretmenlik yaptıktan sonra, Culinary Institute of America’da kurs çalışmalarını tamamladı. Senegal, Dakar’ın ilk göçebe restoranı olan Trio Toque’un kurucu üyesi, Afrika mutfağına yenilikçi yaklaşımını Gana’ya getirerek onları Yeni Afrika Mutfağı olarak adlandırdığı bir göçebe yemek konsepti olan Midunu ile tanıştırdı.

Biletler Biletix’te https://www.biletix.com/etkinlik/12W01/TURKIYE/tr

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın