Yıldız Şeflerden Nicolai Ellitsgaard, Gastromasa 2022’de!

Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan, gastronomi dünyasının en önemli Michelin yıldızlı şeflerini, sommelierleri, miksolojistleri, trend yaratan mutfak dehalarını Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla gastronomi dünyasını şekillendirmeye ve ufkumuzu açmaya bu yıl da devam ediyor. 19-20 Kasım’da “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” temasıyla Gastromasa; Gastromasa Pastry, Gastromasa Bar, Gastromasa Hospitality olarak yeni konseptleri ile dünya gastronomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor!

Yıldız şeflerden Nicolai Ellitsgaard, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek organizasyonda gastronomi sektörü ve tutkunları ile buluşuyor.

Yöresel yemeklere ve malzemelere büyük bir tutku duyan Nicolai, vahşi Norveç doğasını kendi başına hasat edebiliyor. Nicolai, misafirlerine unutulması zor bir yemek deneyimi yaşatmak için yerel malzemeler ve farklı kompozisyonlar deniyor. Danimarka’daki Henne Kirkeby Kro gibi İskandinavya’daki en iyi restoranlardan bazılarıyla çalışma konusunda geniş deneyime sahiptir ve Norveç’in en iyi restoranı Måltid’de eskiden Baş Aşçı olarak görev yapmaktaydı.

Son 11 yıldır okyanustaki deniz yosunları ve diğer biyoçeşitliliklerden etkilenmiştir ve yemek pişirmek için yeni türler bulmaya ve okyanusun lezzetlerine daha derine dalmak için daha fazla olasılık ve teknik keşfetmeye devam etmektedir. Şef Ellitsgaard, Norveç kıyı şeridini, kullanılmayan kabuklular, yumuşakçalar ve normalde değersiz kabul edilen balıklardan ve en büyük tutkusu deniz yosunları olan denizin sebzelerinden oluşan farklı türlerin büyük biyolojik çeşitliliğini sergilemek istiyor.

En iyiyi elde etmek için yerel çiftçiler ve balıkçılar ile yakın işbirliği içinde yerel malzemelerden Nicolai Ellitsgaard ve ekibi, çevrelerinin özünü yakalayan yenilikçi mevsimlik yemekler hazırlıyor. Sonuç olarak menü, zengin ve bol doğal kaynaklarıyla Norveç’in güney ucundaki sert ve bozulmamış Norveç doğasının değişen mevsimlerini yansıtıyor. 2017 yılı sonunda Norveç’in dünyanın en büyük sualtına ev sahipliği yapacağı açıklandı. Restoranı Under Avrupa’da daha önce hiç görülmemiş eşsiz bir restoran deneyimi sunuyor. Ülkenin güney kıyısında yer alan restoranın içinde bulunduğu yapı, hem karayı hem de denizi kucaklıyor. Şef, yeni Southernmost’ta Baş Aşçı olacak. Norveçli şef sayesinde ülke, ilk Michelin yıldızını, prestijli Michelin rehberinin 2020 baskısında Under sualtı restoranının bir yıldızla ödüllendirilmesiyle aldı.

Biletler Biletix’te https://www.biletix.com/etkinlik/12W01/TURKIYE/tr

Sosyal Medya'da Paylaşın