Yanyalı Fehmi Üçüncü Kuşak Temsilcisi Ergin Sönmezler: “İnsanlar marka değeri olan yerleri tercih edecekler”

Yanyalı Fehmi Üçüncü Kuşak Temsilcisi Ergin Sönmezler, Gündem Değerlendirmeleri’nde koronavirüs süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şu an lokantanın kapalı olduğunu belirten Sönmezler, “Herkesin bu süreçte birbiri için bir adım atması gerekiyor” diyor.

Koronavirüs süreci ve sektöre etkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ergin Sönmezler, işletmeleri açıldıktan sonra daha zorlu bir süreç beklediğini ifade ederek, “İşler hemen yoluna oturmayacak. İlaç bulunmazsa bu süreç daha da uzayacağa benziyor. Bu krizden küçük işletmeler de büyük işletmeler de etkilenecek” ifadelerini kullanıyor.

“Hijyen standartları gelmeli”

Başarılı işletmeci sürecin; mal sahibi, kiracı, işveren, işçi için zor bir süreç olduğunu söylüyor. Herkesin fedakarlık yapması gerektiğini de ifade eden Sönmezler, “Dışarda yemek için psikolojinin ve ekonomik durumun iyi olması gerekiyor. Mutsuz insan yemek yemeyebiliyor. Parası olmayan kişi ya yemeyecek ya da gittiği yerin bir altında yere gidip yemek yiyecek. Öte yandan yeni hijyen standartları gelmeli. İnsanlar zaten çok dikkat edecek ve marka değerleri olan yerleri tercih edecekler. Biraz daha karşılıklı güvene dayalı olacağı için marka olan yerlerin daha rahat olacağını düşünüyorum. Bizim günümüz temizlikle başlıyor ve zaten işimiz insan. Bu yüzden bu sektördeki herkesin hijyene dikkat etmesi gerekiyor. Biz kapatmadan önce masaların arasını ölçüp en az 1 metre aralık bıraktık. 4 kişi yemeğe giden grup bir arada oturacak. İnsanlar zaman içerisinde unutabilir bu mesafe olayını. Bizim restoranda zaten mesafe var ama dip dibe oturulan kafelerde genişleme olacaktır” açıklamalarında bulunuyor.

“Üründe standart olması lazım”

Her ülkenin ayrı yemek kültürü olduğunu belirten Ergin Sönmezler, yurt dışında ürünlerde standart olduğunu belirterek, “Bizim ülkemizdeki ürünler iyi ama giderek bozuluyor. Bizim manava değil hale gitme sebebimiz daha iyi ürünü bulmak. Yurt dışında üründe standart var. Fransa’da hep aynı standartta yağ bulunabiliyor ya da İtalya’da aynı standartta domates üretilebiliyor. Herkesin işe bakış açısı farklı. Belki bizde köy enstitüleri kapanmasaydı, çiftçilerimiz organik tarımın ileride daha iyi olacağını anlardı ve daha kolay iyi ürünler bulabilirdik.

“Standartları koruyoruz”

Yanyalı Fehmi Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini sunan İstanbul’un en özel ve en köklü esnaf lokantalarından biri. “Biz Türk mutfağı lokantasıyız ama Saraydan da etkiler var” diyen Ergin Sönmezler sözlerini şöyle tamamlıyor: “Biz Kadıköy’le özdeşleştik. Bazı insanların Kadıköy’e gelme sebebiyiz. Her yerde şube olunca farklı sonuçlar çıkabiliyor. Tek şube olunca üründe kalite ve standardı korumak daha kolay. Standartları koruyoruz.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın