WorldFood Istanbul, İHBİR VE ETÜDER güçlerini birleştiriyor

Sektörün global profesyonelleri ile Türkiye’nin gıda ve gastronomi kültürünü buluşturan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood Istanbul; 2-5 Eylül tarihleri arasında, birçok yeni ürünü ve 1.000’den fazla yerli – yabancı markanın katılımıyla 28. kez TÜYAP’ta gerçekleştirilecek.

Hyve Group’un organize ettiği WorldFood Istanbul, bu yıl da İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) iş birliğinde düzenleniyor. Türkiye’nin gıda ihracatını artırmak için fuar kapsamında geçtiğimiz yıl güçlerini birleştirme kararı alan İHBİR ve ETÜDER bu yıl da fuarı destekleme kararı alırken, gıda ihracatında 2023 Hedeflerine ulaşmak için WorldFood Istanbul’un önemi her geçen yıl daha artmaya devam ediyor.

2019 yılında 45 ülkeden 500 katılımcı, 100’ün üzerinde profesyonel alıcı ve 166 ülkeden 20.476 ziyaretçiye ev sahipliği yapan Fuar; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, İHBİR (İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği), ETÜDER (Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği, MARSAP (Marmara Bölge Satınalma Yöneticileri Platformu), Aşçılar Derneği, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) ve World Gourmet Society (WGS) tarafından destekleniyor.

WorldFood Istanbul katılımcılarına İHBİR desteği

İHBİR ile Hyve Group arasında yapılan anlaşma çerçevesinde; üyelerin ihracatlarını artırmak için fuara katılım desteği sunulurken, WorldFood Istanbul ile ihracatçı firmalar için yeni fırsatlar yaratılması hedefleniyor. Anlaşma kapsamında, ulusal ve uluslararası etkinlikler aracılığıyla yurtdışındaki gıda sektörü oyuncularının ve üyelerinin de WorldFood Istanbul 2020’de yer alması teşvik ediliyor.

200’den fazla global alıcı İstanbul’da ağırlanacak

Tüm dünyada gelişen gıda sektörünün Türkiye’de de büyümeye devam ettiğini, bu büyümenin 2020 yılında süreceğini belirten Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, Türkiye’nin küresel gıda sektöründeki payını artırmak için yapılan güç birliğinin önemine dikkat çekti İHBİR ve ETÜDER iş birliğinin devamlılığı oldukça önemli. 2019’da İHBİR iş birliğiyle düzenlediğimiz hosted buyer (alım heyeti) programında bu yılda İHBİR desteğiyle, başta Orta ve Latin Amerika’dan olmak üzere, 200’dan fazla uluslararası alıcıyı katılımcı ve profesyonel ziyaretçiler ile bir araya getireceğiz. Geçtiğimiz yıl WorldFood Istanbul Fuarı’nda 4 günde 300 milyon Euro’nun üzerinde iş hacmi yaratmıştık. Bununla birlikte, 100’ün üzerinde profesyonel alıcı ile 45 ülkeden 500 katılımcıyı İstanbul’da ağırladık. Geçtiğimiz yıl, bir önceki yıla göre toplam ziyaretçi sayısında yüzde 29’luk bir büyüme, uluslararası ziyaretçi sayısında da yüzde 87’lik rekor büyüme elde etmiştik. 2020’de ise; hem fuarın ülke ekonomimize ve sektör temsilcilerine olan katkısını, hem de katılımcı, ziyaretçi ve profesyonel alıcı rakamlarını arttırma çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyoruz.”

‘WorldFood Istanbul’u çok önemsiyoruz’

İHBİR üyeleri olarak 2019 yılında toplamda 9 milyar dolarlık ürün ihraç ettiklerini belirten İHBİR Başkanı Haluk Okutur, Hyve Group tarafından bu yıl 28’inci kez düzenlenecek WorldFood Istanbul’da iş birliklerini sürdürdüklerini hatırlattı: “2023 için 13,7 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Bu yönde çok hızlı yol alıyoruz. Bu hedefi daha kısa sürede yakalayacağımızı umuyorum. En çok ihracat yaptığımız ülkeler, ABD, Irak ve Suriye olurken, birlik olarak en çok şekerli, unlu mamuller ve çikolatalı ürünlerin ihracını gerçekleştiriyoruz.” İki binden fazla birlik üyesinin 205 ülkeye ürün gönderdiğini vurgulayan Okutur, “Hedef dünyanın her yerinde olmak ve üyelerin ihracatlarını artırmaktır. Bunu için çalışıyoruz. Bu kapsamda WorldFood Istanbul’la iş birliğine gittik. Fuarı çok önemsiyoruz,” diyerek böyle fuarları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

‘Başarımız 2020’de de artarak sürecek’

2019 yılında yakalanan sinerjinin bu yıl da artarak süreceğine inancını belirten ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz, “Geçtiğimiz sene elde ettiğimiz başarı ve sinerjinin 2020 yılında artarak devam edeceğine inanarak yine WorldFood Istanbul fuarını destekleme karar verdik. Ev Dışı Tüketim Sektörü’nün çatısını oluşturan derneğimiz 74 üyemizle birlikte fuarın katılımcıları ve ziyaretçileri içinde yer alacak. İnanıyorum ki fuar boyunca gerçekleşecek yeni iş anlaşmaları ve iş birlikleri hem üyelerimize hem sektörümüze hem de ülkemize fayda sağlayıp değer katacak,” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın