Uzay Yıldızı Elon Musk, SpaceX roketi ile uzaya yemek göndermeye hazırlanıyor

Elon Musk’ın SpaceX roketi, astronot ve kozmonotların çalışmalarını sürdürdüğü Uluslararası Uzay İstasyonu’na yemek göndermek için hazırlanıyor. Uzaya özel bu yemekler ünlü İspanyol şef José Andrés tarafından hazırlanırken, Andrés de bu proje için ultra zengin turistler için özel uzay uçuşları düzenleyen Axiom Space ile ortaklık kuruyor.

Food & Wine’ın haberine göre, uzay menüsü paella gibi seçkin İspanyol yemeklerinden oluşuyor. Yiyecekler bu baharda, özel bir uçuşla uzay üssüne gönderilecek. Özel mürettebat eşliğinde organize edilen bu görevin önümüzdeki ay aksiyon alması bekleniyor. Uzay istasyonunda sekiz gün geçirecek olan özel mürettebat dört şanslı kişiden oluşuyor. Uzay uçuşunun komutanı ise NASA emektarı Michael López-Alegría olacak. İspanyol-Amerikan astronot aynı zamanda şef Andrés’in de arkadaşı.

İspanyol şef José Andrés

Uzaya yemek fırlatma girişimi için Andrés, Food & Wine’a şunları söyledi: “İnsanları bir uzayda hissetmeyi hayal etmeye başlamadan önce, Jules Verne gibi insanları su altında beslemeyi hayal ettim. Bu yüzden, özellikle evrenin bilinmeyen bir köşesinde insanları beslemenin gerçekten çok zor olduğunu düşünüyorum.”

Astronotlar, paellayı sanki bir aile yemeği gibi birlikte yiyecekler. NASA, böylece astronotları için uzay üssünde bol miktarda yiyecek bulunmasını sağlayacak. Üstelik ketçap ve hardal gibi soslar ve tatlılar da buna dahil olacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın