Üreticiler 2023’te muz ithalatına son vermeyi hedefliyor

Türkiye’nin önemli muz üretim merkezlerinden Mersin Anamur’da, sera ortamında doğal yollarla yetiştirilen “tescilli ürün”, ilçedeki çiftçilerin en büyük gelir kaynakları arasında yer alıyor. Üreticiler 2023 yılında iç tüketimi karşılayacak rekolteye ulaşmayı ve ithalata son vermeyi hedefliyor.

Anamur’da üreticiler her yıl artan seralarıyla, 2023 yılında ithalata son vermeyi hedefliyor. Yerli muz, kokusu, tadı ve kabuğunun inceliğinden dolayı ithal muzlara oranla daha çok tercih ediliyor.

Bloomberg’te yer alan habere göre; ilçede giderek artan sera sayısının muz üretimine doğru oranda katkı sağladığını söyleyen Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, “Türkiye’de yılda yaklaşık 800 bin ton civarında muz tüketimimiz var. Şu anda talebin yüzde 80’ini yerli üretimle karşılıyoruz. 1990’lı yıllarda üretim yüzde 13-15 civarındaydı, ancak hükümetimizin muz ithalatında uygulamış olduğu politika bizi bu seviyeye taşıdı” diye konuştu.

Gümüş, ithalatta uygulanan politikaların yerli muza ilgiyi yıldan yıla arttırdığını belirterek, bu yıl 700 bin ton civarında rekolte beklediklerini bildirdi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın