UNWTO: “Dünya turist sayısı yüzde 70 düşecek, kırsal turizm artacak”

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nden (UNWTO) yapılan açıklamada turist sayısının 1950’lerden bu yana en büyük düşüşü yaşayacağı kaydedildi. Örgüt uluslararası düzeyde turist sayısının yüzde 70 oranında düşebileceğini tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, bu yıl uluslararası düzeyde turist sayısında 1950’lerden bu yana yaşanan en büyük gerileme olacağını kaydederek, yüzde 70 düşebileceğini ve bunun istatistiklerinin de tutulmaya başlandığı açıkladı.

Pololikashvili, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgınından etkilenen turizm sektörüne yönelik bu tahmininin, ülkelerin sınırlarını Ağustos’tan itibaren kademeli olarak açması öngörüsüne dayandığını söyledi. Pololikashvili, ayrıca dünya çapında turizm sektöründe istihdam edilen yaklaşık 110 milyon kişinin işinin tehlikede olduğunu da dikkat çekti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; UNWTO Genel Sekreteri, “Geçmiş yıllarda kaydedilen rekor rakamları görmemiz zaman alacak” şeklinde konuştu. Pololikashvili, bu yaz seyahat etmek isteyenlerin çoğunun yaşadıkları ülkelerde tatil yapmasını beklediğini kaydederek, “Hava yolu şirketleri ancak Temmuz sonu ya da Ağustos başında tam kapasite çalışmaya başlayabilecek” dedi.

“Kırsal turizm patlar”

Pololikashvili, tatilcilerin bu yaz farklı öncelikleri olduğunu belirterek, özellikle yurt dışı tatil planı yaparken ülke seçiminde gidilecek ülkenin sağlık sisteminin durumunu dikkate alacağını belirtti.

UNWTO Genel Sekreteri, turistlerin salgın nedeniyle kitlesel turizmden uzak tatil destinasyonlarını tercih edeceğini de belirterek, “Kırsal bölgelere seyahatler patlayacak” dedi ve İspanya’nın kırsal alandaki bütün rezervasyonlarının yüzde 70’inin dolduğunu kaydetti. Pololikashvili, bunun gelecek iki ila beş yıl içinde bir trend olacağını tahmin ettiklerini, buna karşılık şehir turizminde ise azalma beklediklerini kaydetti.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın