Ünlü şef José Andrés, “Empati olmadan, hiçbir şey işe yaramaz” sözleriyle birlikteliğe davet etti

Time Dergisi’nin kapağına konuk olan José Andrés, herkese birliktelik çağrısında bulunarak, “Yapabileceğimiz şey empatiyi silahlandırmak. Empati olmadan hiçbir şey işe yaramaz” dedi.

Adını sadece şefliği ile değil yardımlarıyla da duyuran dünyaca ünlü şef aynı zamanda World Center Kitchen’ın da kurucusu. Beklenmeyen koronavirüs krizine karşı tedbirler alan sayılı yardım kuruluşlarından biri olan World Central Kitchen, bu kriz durumunda devreye girerek New York gibi büyük şehirlerde düşük gelirli ailelere yemek dağıtıyor ve dünyadaki diğer riskli bölgeleri de gözetim altında tutuyor.

Amerika’nın ünlü şeflerinden biri olan Andrés, sahibi olduğu 30’dan fazla restoranı bünyesinde bulunduran ThinkFoodGroup, pek çok yerde bulunan işletmesi ile New York Times eleştirmenleri tarafından 2019’da New York’un en başarılı işletmesi seçildi. İspanyol göçmeni olan Andres, son yıllarda kendini adadığı yardım çalışmaları ile gündeme gelmeye başladı. Porto Riko’da gerçekleşen Maria Kasırgası’nın yarattığı yıkımın ardından Porto Rikolular için 4 milyon yemek hazırladı. José Andrés, Porto Riko’da yaşananları görünce “Hükümetin tepkisinin tamamen felçli olduğunu gördük. İnsani bir krizin eşiğinde olduğumuzu fark ettik. Bir yerden başlayalım dedik. Pişirmeye başlayalım” sözleriyle işin başına nasıl geçtiklerini Time Dergisi’ne anlatıyor. 13 ülkede yemek servisi yapan, 15 milyon yemek servis eden ve 45 binden fazla gönüllüye sahip olan World Center Kitchen’ın lideri José Andrés, 2019 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

San Francisco Üniversite’sinde kurulan mutfakta karantinadaki insanlar için hazırlanan yemekler Grand Princess yolcu gemisine yönlendirilerek 2 bin 400 yolcusu ile tamamen karantinaya alınmış ve karaya ayak basmasına izin verilmeyen gemiye yardımcı olunuyor. Başka bir karantina gemisi olan Yokohama, Japonya’da rıhtımda kalan Diamond Princess gemisine de yemekleri götürüyor.

José Andrés aynı zamanda 15 Mart tarihinde bütün restoranların kapanması kararıından sonra 5 restoranını tamamen toplum mutfağına dönüştürdü. 25 Mart tarihinde ise 160 dağıtım noktasına 150 bin sağlıklı yemeği New York, Washington, Little Rock, Oakland, Los Angeles, Miami, Boston, ve Madrid’e dağıtarak çalışmalarını sürdürüyor. 23 ve 24 Mart tarihinde ise Washington’a geri dönerek koronavirüsle savaşan sağlık görevlilerine 13 bin N95 maskesi temin ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın