Unilever Food Solutions (UFS) Marketing Lead Chef’i Arif Güneş ile Şeflik Zanaati Hakkında Önemli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

Unilever Food Solutions (UFS) kültüründe yer alan Şeflik Zanaati, UFS olarak sektöre ihtiyaçları olan ürünleri sunmayı sağlıyor. Şeflik Zanaati stratejisi, en önemli değer olarak iç yapıda yer alan şeflerin ve tüm markanın özüne işliyor. Ürün inovasyon ve üretim süreci; şefin, sektörün, son tüketicinin ihtiyaçları ve global trendlerin doğrultusunda ilerliyor. Bu süreçten sonrası ise UFS şeflerinin ve satış ekibinin ürünü sektöre anlatıp sahip olduğu katma değerleri aktarması ile ilerliyor.

Bu noktada UFS’nin Şeflik Zanaati stratejisi sahadaki tüm çalışanlar ile müşterilere aktarılıyor ve müşterilerin dilinden konuşup onlara çözüm sunabiliyor. UFS, ürünün doğru şekilde mutfakta kullanılmasından ürüne dair yeni tariflere, ürünün sunulmasından ürünle oluşturulacak tariflerin hikayesinin oluşturulmasına kadar saha ekibi şefler ve satış elemanları ile Şeflik Zanaati bakış açısı ile müşterileri yanında oluyor. Ayrıca UFS, değer katan bakış açısı ile atıksız mutfak prensipleri gibi sürdürülebilirlik odağında çözümleri de sadece mutfakta değil, müşterilerilerin müşterisinin tabağından sonraki süreçte de nasıl yönetileceğine dair yönlendirmelerde bulunup sektör için katma değer sağlayacak projeler için çalışıyor.

Röportajın devamı için; https://foodinlife.com/ipages/flipbook/50

Sosyal Medya'da Paylaşın