Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: “İngiltere, Almanya ve Rusya’da e-ticaret depoları kuracağız

Pandemi süreciyle hız kazanan alanlardan biri de e-ticaret oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İngiltere, Almanya ve Rusya’da e-ticaret depolarının kurulacağını belirterek, “Hedefimiz e-ticaret platformumuzu bölgedeki en büyük 5 oyuncudan biri yapmak” dedi.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte tüm dünyada artış gösteren e-ticaretin hacmi koronavirüs salgını ile birlikte çok daha hızlı yükseldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. PTT’nin ihracatta öncü bir role hazırlandığını ifade eden Karaismailoğlu, İngiltere, Almanya ve Rusya’da e-ticaret depoları kuracaklarını belirterek şu açıklamalara yer verdi:

“Hedefimiz e-ticaret platformumuzu bölgedeki en büyük 5 oyuncudan biri yapmak” dedi. Dünyada 1.9 milyara yakın kişinin e-ticaret kullanıcısı olduğu belirten Karaismailoğlu, “Bu çağda, e-ticaret olanaklarını göz ardı etmek ya da ikinci plana atmak gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle PTT de kurduğu PTT AVM’nin yanı sıra PTT Kargo ile e-ticaret alanında kendine yer edinmekte, avantajlarını kullanmakta. Bu noktada yaptığı yatırımlarla dijital dönüşüme en iyi uyum sağlayan kurumların başında PTT gelmekte. Ayrıca mobilde altyapıda da e-ticaret noktasında önemli adımlar atmakta.”

“Yerli üreticinin e-ticarete entegre olması gerekiyor”

Hüriyet’te yer alan habere göre; yerli üreticinin e-ticarete entegre olması gerektiğini aktaran Karaismailoğlu, “Gelişen e-ticaret pazarından hak ettiği payı alması ve dünya pazarlarıyla buluşması noktasında çok önemli bir rol oynuyor. ePTTavm.com sayesinde gümrükleme ve ihracatla ilgili tüm işlemler PTT tarafından gerçekleştiriliyor. Yerli üreticimiz hiçbir ek işlem ve maliyetle karşılaşmadan anlaşmalı onlarca ülkeye PTT güvencesi ile ihracat yapabiliyor ve tüm dünyada geniş pazarlara ulaşıyor. E-ticaret alanındaki bu hizmetlerin çok daha etkili ve yaygın hale getirilmesi amacıyla üzerinde çalıştığımız başka önemli projeler de var. E-ticaret ve e-ihracattaki yetkinliğimizin arttırılması için; platform/teknoloji altyapısı, lojistik altyapı, global iş ortaklıkları ve insan kaynağının geliştirilmesi ve yetkinliklerinin artırılmasına yönelik proje ve yatırım planlar hazırladık” diye konuştu.

“İlk 5 platformdan biri haline geleceğiz”

“Hedef e-ticaret ve e-ihracat hacmi ile bölgenin en önemli platformlarından birisi galine gelmek” diyen Karaismailoğlu, “Kısa sürede bölgemizdeki ilk 5 platformdan birisi haline geleceğimizi öngörüyoruz. Lojistik altyapımız, insan kaynağımız ve teknolojimiz ile sürdürülebilir bir e-ticaret ve e-ihracat modeline öncülük edebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın