Bodrum’da işletmeler ‘COVID-Free’ belgesi alacak!

Türkiye’de belediyelerin kendi bölgelerinde Covid-19’la mücadele için başlatmış oldukları çalışmalara Bodrum Belediyesi de eklendi. Belediye, ilçede hijyen ve sosyal mesafe standartlarını ‘güvenli bölge’ uygulaması ile koruma altına alıyor.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da, belediye ‘COVID-Free’ akreditasyon uygulamasını devreye alıyor. Bodrum Belediyesi, kentin turizm yoğunluğu olan bölgelerinde tüm hizmet alımlarının sağlıklı bir şekilde devamını sağlamayı amaçlıyor. ‘COVID-Free Zone’ akreditasyonlu iş yerleri için eğitim ve denetim uygulamasını da başlattıklarını açıklayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şu açıklamalarda bulunuyor:

“Her sektöre yönelik yayımlanan hijyen standartları doğrultusunda bir eğitim modülü hazırladık. Kentteki belediye ruhsatlı iş yerlerine ‘COVID-Free’ belgesi vereceğiz. Belge, belirlenen hijyen kriterlerine uyan ve ilgili mevzuat çerçevesinde belediyenin denetimlerinden başarıyla geçen işletmelere teslim edilecek. Eğitimi, dileyen iş yeri sahipleri ile işletmelerin belirlediği pandemi sorumluları alacak.”

“Bodrum’un marka değerine katkıda sağlanacak”

Hürriyet’te yer alan habere göre; Belediye Kriz Yönetimi koordinesinde başlatılan ‘COVID-Free Sertifikasyonu’ programının, Bodrum Belediyesi Gıda A.Ş. cafe ve restoran sorumlularına verilen ilk eğitimin ardından Bodrum Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası üye iş yerlerinin pandemi sorumlularına yönelik pandemide hijyen ve gıda güvenliği eğitimi ile devam ettiğine dikkat çeken Aras, “Hem işletmelerin yeni normal döneme uyumunu kolaylaştıracak hem de turizm kenti Bodrum’un marka değerine katkıda sağlanacak” dedi.

Önceliğimiz halk sağlığını korumak

Turizmde güvenlik ve sağlık beklentisinin, tüm alışkanlıkların önüne geçtiğine vurgu yapan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceliğimiz her zaman olduğu gibi halk sağlığını korumak. Bu nedenle, salgınla mücadeleye başladığımız ilk günden itibaren tüm kamusal alanlarda ve turizm yoğunluğu olan bölgelerde sık sık dezenfeksiyon uygulaması yapıyoruz. İş yerlerinin faaliyete başlamasıyla birlikte iş yerlerinde hijyen kriterlerini denetlemeye başladık.”

‘COVID-Free’nin kriterleri

Belediye tarafından verilen COVID-Free akreditasyonu denetimlerinde; bir işletmeye girişten itibaren iç ve dış mekânlardaki oturma düzeni, hijyen malzemeleri, servis ve sunum standartları, havalandırma, dezenfeksiyon ve bilgilendirici materyaller gibi pek çok unsur değerlendirmeye tabi tutuluyor. Mekânların mutfaklarında gıda ve hijyen güvenliği ile lavabo, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarındaki temizlik standartları, atık yönetimi ve personelin sağlığı için konulan tedbirler denetleniyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın