Türkiye’de uçuşlar başladı: Bilet fiyatları dikkat çekti!

Şehirlerarası seyahat yasağının kalkmasıyla beraber Türkiye’de havayolları uçuşlarına bugün başlıyor. Kararın ardından bilet satışlarında artış gözlemlenirken dikkat çeken bir diğer nokta ise bilet fiyatlarının geçen seneye oranla daha ucuz olduğu.

Sosyal mesafenin uygulanmadığı uçuşlar bugün start verdi. Biletlerin normal bir Haziran sezonuna göre yüzde 20 ucuz olması da dikkat çekiyor.

Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı’nın haberine göre; tek yön bilet fiyatı en düşük 150 lirayı görürken, en yüksek fiyat ise 389 lira oldu. Ayrıca yurtiçi uçak biletlerinde KDV’nin 3 ay süreyle yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesi de Haziran’da fiyatları düşürdü. Bugün için İstanbul’dan İzmir’e tek yön Pegasus 253 liraya, THY 252 liraya, AnadoluJet ise 212 liraya uçuyor. Otobüs fiyatı ise 160 lira.

Pegasus, 1-2-3 Haziran için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği destinasyonlar çerçevesinde İstanbul Sabiha Gökçen’den karşılıklı olarak İzmir, Antalya ve Trabzon’a seferler planladı. Türk Haya Yolları (THY) de 1 Haziran’dan itibaren İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon’a karşılıklı seferler başlatırken, uçuşların yüzde 80’ini da doldu. Bu süreci takiben 3 Haziran’dan itibaren ise diğer şehirlere uçuş planlanıyor. THY ilk uçuşunun Ankara’ya yaparken, Pegasus ilk uçuşu için İzmir’i tercih etti. SunExpress de 1 Haziran’dan itibaren Antalya ve İzmir’den, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Trabzon, Van, Samsun ve Kayseri’ye uçacak.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın