Happy Moon’s İşletme Sahibi Hüseyin Aymutlu: “Menülerde farklı çözümler geliştirdik

Restoranlar uzun bir sürenin ardından bugün kapılarını açtı. Yoğun bir hazırlık döneminden sonra yeni normaller ışığında bugün misafirleriyle buluşan yeme-içme sektöründeki hazırlıkları yakından takip ettik. Hazırladığımız Pandemi Dosyası’nda çalışmalarından ve değişimlerden söz eden Happy Moon’s İşletme Sahibi Hüseyin Aymutlu, menülerde farklı çözümler geliştirdiklerini belirterek, “Sosyal mesafeyi korumak adına bazı masalar kaldırılacak kaldırılamayan masalardan boş olması gerekenlerin üzerine gerekli uyarı yazıları konulacaktır” diyor.

Happy Moon’s İşletme Sahibi Hüseyin Aymutlu, Sağlık Bakanlığının yayınlayacağı genelge ile durumun net şekilde açıklanacağını düşündüklerini dile getirerek planladıkları önlemler ve sektöre önerilerini şu şekilde sıralıyor:

“Tüm personele Covid -19 önleme eğitimleri verilecek ve eğitim her 15 günde bir denetlenecek. Bağımsız hijyen şirketi tarafından Covid – 19 önlemleri için hijyen denetimine ek bir denetim ve kontrol  listesi hazırlanacak. Bu denetimlerde eksik veya uygunsuzluk bulunması halinde ilgili şube ve mutfak sorumlularından gerekli işlemler istenecektir. Çalışanlar için bulundurulması zorunlu malzemeler ve alınacak önlemler; dijital ateş ölçer, her gün girişte çalışanların ateşi ölçülecek. Çalışanların ateşi kontrol edilmesinin yanı sıra öksürük, boğaz yanması, kas ağrısı, baş ağrısı olup olmadığı soruları sorulur ve cevaplar kayıt altına alınır. Bu cevaplardan herhangi birine pozitif cevap veren çalışan işe başlatılmaz. Çalışanın kişisel hijyen kurallarına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Uygunsuz olanlar işe başlatılmaz. Çalışana yanında taşıyabileceği jel antiseptik verilir. Veya tek kullanımlık 70 derecelik Islak mendil taşınması zorunlu kılınır. Karşılamadaki Garson veya Hostes ile Müşteri arasında Min 60 cm’lik bir mesafe olmalıdır. Müşteriye yakınlaşmamaya azami özen göstererek iletişime geçilmelidir. Pos cihazlarımızın temassıza geçirilecek müşteri kartları temassız özelliği var ise ödeme buradan alınacaktır. Nakit ödemelerde ise sümenler her seferinde dezenfektan ile temizlenmelidir. Her müşteriden sonra masalar dezenfektan veya sabunlu su ile (tek kullanımlık bez veya kağıt havlu) ile temizlenecektir. Servis personeli her temas sonrası (kredi kartı, nakit para ellediğinde, masa temizleme, boş tabak toplama, saçını yüzünü elleme vb. durumlarda) ellerini dezenfekte edecektir. Öte yandan müşteriler için bulundurulması zorunlu malzemeler ve alınacak önlemler; dijital ateş ölçer, cadde şubelerinde ve dışarıdan girişi olan AVM şubelerinde her girişte müşterilerin ateşi ölçülecek. 37 derece üzeri ateş olan müşteri durum kibarca anlatılarak içeri alınamayacak. Müşterilerin talep etmesi durumunda tek kullanımlık eldivenler bulundurulacak. Antiseptik 70 derece ve üstü ıslak mendiller kullanılacak. Müşterilerin istemesine karşılık masaya getirilecek. Sensörlü veya tek kullanımlık  dezenfektanlar olacak. Müşteri WC’ lerinde sensörlü kağıt havlular, çöp kutuları ve  musluklar olması sağlanacak. WC’lerde sensörlü dezenfektanlar bulundurulacak. WC’lerde Covid – 19 korunma görselleri asılacak. Masalarda sosluk ve tuzluk/karabiberlik gibi menanjlık bulundurulmayacak. Müşterilerin istemesine karşılık tek kullanımlık tuz, karabiber, ketçap, mayonez, pul biber, zeytinyağı, balzemik, mustard, kekik gibi ürünler bulundurulacak. Müşterilerin istemesi durumunda Maskeler olacak. Maskesiz müşteri alınmayacak. Yemek sırasında genelge kuralları izlenecek. Müşteri girişlerinde ayaklı dezenfektan ve maskelerin bulunduğu stand veya masalar bulundurulacak. Sosyal mesafeyi korumak adına bazı masalar kaldırılacak kaldırılamayan masalardan boş olması gerekenlerin üzerine gerekli uyarı yazıları konulacaktır. Menüler ile ilgili de farklı çözümler geliştirmekteyiz.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın