Türkiye’de pizza endüstrisinin öncü markalarından: Domino’s

Domino’s, 1960 yılında ABD’de kuruluyor. Bugün dünyada 90 ülkede toplam 17 binden fazla restorana sahip olan markanın 2019 itibarıyla yıllık perakende satışları 14 milyar ABD Doları’nı aşıyor. Türkiye’de ise 72 ilde tam 550 şubesi bulunan Domino’s’u CEO’su Aslan Saranga’dan dinledik. 

Pizza endüstrisinde bir dünya markası olan Domino’s, Türkiye’nin dört bir yanında da faaliyet gösteriyor. Gebze, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te bulunan fabrikaları ile Türkiye’de pizza endüstrisine öncülük eden marka, yeni sezonda lezzetleriyle göz dolduruyor. Aslan Saranga yeni pizza serisinden söz ederek, “Domino’s Domisos adını verdiğimiz pizza serimizle mükellef Domino’s Sofrası’nı yepyeni lezzetlerle zenginleştirdik. Efsane pizzalarımızın enfes soslarla mükemmel birleşiminden doğan bu seri, ‘Barbekü Soslu Sucuklu Pizza’, ‘Ballı Hardallı Tavuklu Pizza’ ve ‘Domino’s Soslu Bol Malzemos’ olmak üzere üç farklı lezzetle Domino’s müdavimlerinin beğenisine sunuldu ve müşterilerimizden yoğun ilgi gördü” diyor.

“1996 yılında Türk mutfağına pizzayı sokmak tam bir cesaret işiydi” 

Saranga, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oluktan sonra Finans Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlıyor. Mezuniyetinin hemen ardından Domino’s ile pizza işine adım atan ve bugün Domino’s’un Türkiye’deki Kurucusu ve DP Eurasia Group’un CEO’su olan başarılı isim, “Bu işi öylesine sevdim ki, 24 yıldır aynı sektördeyim. Domino’s olarak Türkiye’de milyonlarca tüketiciyi pizza ile tanıştırmış olmamızdan büyük memnuniyet duyuyorum. 1996 yılında Türk mutfağına pizzayı sokmak tam bir cesaret işiydi. Pizza kültürünün ülkemizde yaygınlaşması ve sevilmesine liderlik etmiş olmaktan gururluyum” diyor.

“Domino’s, ürünlerimizin arasına kahve servisini ekledik” 

Domino’s yeni sezona iddialı bir giriş yapıyor. En çok tercih edilen hiç kuşkusuz “Bol Malzemos” pizza oluyor. Ayrıca Dürümos ve Ekmek Arası lezzetlerin de sıkı müdavimleri bulunuyor. Menüye kattığı yeni lezzetlerle pizza severlerin uğrak noktası olan markanın, son günlerde en dikkat çekici yeniliklerinden biri de, eve serviste müşterilere kahve sunmaya başlamış olması. Özellikle evlerinde kaliteli kahve tüketmeyi özleyen müşterileri de düşündüklerini ifade eden Aslan Saranga, “Domino’s, ürünlerimizin arasına kahve servisini ekledik. Şu an müşterilerimiz yalnızca Fenerbahçe, Kavacık ve Fulya şubelerimizden verdikleri siparişlerde kahve talep edebiliyorlar. En kaliteli Kolombiya kahve çekirdeklerinden hazırladığımız kahvelerimiz şimdilik Americano ve Latte seçeneklerini müşterilerimize sunuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“30 yeni şubemizle sektörün istihdamına katkıda bulunacağız” 

Saranga, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini oldukça gösteren Covid-19’dan yeme-içme sektörünün de payına düşeni aldığını dile getiriyor. Birçok işletmenin kapısına kilit vurduğu bu süreçte; tüketicilerin evlerinde kalmaları, sektör için eve servis operasyonlarının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Biz Domino’s olarak yıllardır teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımların avantajını bu dönemde yaşadık. Bugün eve servis siparişlerimizin yüzde 65’i dijital kanallardan geliyor. Eve servis ciromuzda ise yüzde 20’ler seviyesinde artış yaşadık. Öte yandan aldığımız önlemlerin başında Temassız Teslimat hizmetini devreye almamız geliyor. Temassız Teslimat hizmetimizi yalnızca evlere siparişle sınırlı tutmayarak Araca Temassız Teslimat’ı da başlattık ve otomobilinin içindeyken Domino’s lezzetlerinden uzak kalmak istemeyenleri de düşünerek müşterilerimiz neredeyse oraya kadar gidip güven ve sağlıkla lezzetlerimizi ulaştırdık. Yakında Hot-Spot hizmetimizi de devreye alarak müşterilerimizin parklar gibi dış mekânlardan da sipariş verebilmelerini sağlayacağız. Yılsonuna kadar açmayı planladığımız 30 yeni şubemizle ise sektörümüzün istihdamına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın