Zamanın ötesine geçen lezzet destinasyonu Borough Market

Ziyaretçileri bir lezzet ve renk cümbüşünün içine sürükleyen Londra’nın en eski pazarı Borough Market, 1000 yıldır yemek severlerin buluşması noktası olarak zamana meydan okuyor. Şehrin simgelerinden biri olan Londra Köprüsü’nün hemen yanında yer alan pazar, şehrin en iyi restoranlarından rengarenk tezgahlara ve dükkânlara ev sahipliği yaparak Londra’nın lezzet siluetini oluşturan temel taşlardan biri haline geliyor.. 

1000 yaşında olan ancak hâlâ capcanlı görünen Borough Market’in anlatacak pek çok hikâyesi olduğuna eminiz. Haftanın 6 günü kapılarını ziyaretçilerine açan pazar, pek çok yemek etkinliği ve organizasyonun birleştiği çatı olma özelliği ile de lezzetin kalbi haline gelerek uzun soluklu macerasında ilklerin adresi oluyor. En nadir ürünlerden bitki bazlı veya glütensiz yemeklere kadar birçok seçenek sunan markete ziyaretçilerin, boş bir mide ve dolu bir cüzdan ile gelmeleri gerekiyor.

Bu lezzetleri denemeden dönmeyin

Borough Market’te; tatlı ikramların, ağız sulandıran sebze ve meyvelerin ve sokak yemeklerinin cızıldayan tavaları arasında dolaşırken bütün duyularınıza bir şölen yaşatsanız da tek bir günde her şeyi deneyemeyecek kadar çok lezzet yer alıyor. Mevsimleri, tezgahlarda yer alan yabani sarımsak, alphonso mangosu veya taze sıkılmış zeytinyağları ile takip edebilirken İngiliz köy peynirleri, İspanyol jambonları, kakao çekirdekleri ve yerel ürünleri ise yıl boyunca tezgahlarda görmek mümkün. 

Borough Market’teki tura başlamadan önce veya turun sonunda yorgunluğu atmak için Monmouth Coffee’de bir bardak kahve içmeniz gerekebilir. Temin ettikleri ilginç kahve çeşitlerini günlük olarak kavuruyor ve müşterilerine dumanı üstünde kahveleri servis ediyorlar. Birçok kişiye göre şehrin en iyi kahvecisi olan Monmouth, Borough Market’in gözde mekânları arasında yer alıyor. 

Britanya’nın en iyi köy peynirlerini arıyorsanız Borough Market’te yer alan Neal’s Yard Dairy’e mutlaka uğramalısınız. Artizan kelimesinin hakkını veren işletme, mevsimsel istisnalar dışında tamamen Britanya’dan gelen peynirleri ve süt ürünlerini müşterileri ile buluşturuyor. 

Borough Market’in en yeni ancak en hızlı yükselen işletmesi Bread Ahead Bakery, içinde bir fırıncılık okulu bile barındırıyor. Mis gibi kokan tezgahında ekşi mayalı ekmek çeşitleri, foccacia ve şehrin en iyi donut’larını tatmak mümkün. 

Kappacasein’de ekşi maya ekmeğinin arasına Montgomery’s Cheddar, Comté ve Ogleshield peynirleri ve sebzelerle hazırlanan peynirli tostunuzu yerken iyi kalitede İspanya ürünleri bulabileceğiniz Brindisa veya yenilikçi şarküteri ürünlerine tezgahlarında yer veren Cannon & Cannon’ı ziyaret edebilirsiniz. 

Ziyaret etmek için doğru zaman ise…

Rehberli bir tur veya bir etkinliğe katılmıyorsanız yoğun zamanlardan kaçınmak ve bir harita edinmek iyi olabilir. Pazartesi ve Salı günleri sadece belirli tezgahların ve işletmelerin açık olduğu Borough Market’in tüm tezgahlarını Çarşamba ve Cumartesi günleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Sosyal Medya'da Paylaşın