Türkiye, yerli ve yabancı otel markalarının markajı altında

Markalar büyük şehirlerden sonra gözünü Anadolu’nun dört bir yanına dikmiş durumda. 2020’de de artarak devam eden yabancı yatırımlar Türkiye’de faaliyetlerini sürdürürken yerli otel zincirleri de sayılarını hız kesmeden artırmaya devam ediyor. Bu ataklardan biri de Dedeman Turizm Grubu’nun Kastamonu’da açacağı yeni otel projesi oldu. Grup bu yıl hizmete sokacağı otel için ilk imzaları attı. 200 milyon liralık yeni şubesiyle yılın 3’üncü çeyreğinde hizmete girecek olan otel zinciri, şube sayısını 18’e yükseltecek. Bir yatırım da Radisson Hotel Group’undan geldi. Marka, Türkiye’deki 25’inci otelini Sakarya’da açtı.

Yatırımlarda son veriler

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de zincirinde 3 ve üzerinde otel bulunan 57 otel zinciri faaliyet gösteriyor. Bunun 44’ü yerli, 13’ü ise yabancı zincirler. Listenin genelinde yerli zincirler fazla olmakla birlikte ilk 10’da yabancı zincirler ağırlıklı. Wyndham Hotels, zincirindeki 76 otel ile tesis sayısında ilk sırada yer alıyor.

63 tesis ile zincirindeki otel sayısı açısından ikinci sıradaki Hilton Worldwide, oda sayısında ise Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük zincir olarak öne çıkıyor. Accor Grubu, hem tesis hem oda sayısı bazında üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü sırada Marriott Hotels, beşinci sırada Intercontinental Group bulunuyor. Bu otelleri Rezidor Group, Rixos Hotels, Divan Hotels, Anemon Hotels, Dedeman Intenational takip ediyor. Araştırmada hem yerli hem yabancı zincir otellerin sahip olduğu otel sayısı ve kapasitesinin her geçen yıl arttığı belirtiliyor. Türk otelciler, 21 ülkede toplam 33 otelin sahibi ya da işletmecisi konumunda bulunuyor.


Sosyal Medya'da Paylaşın