Türkiye tatil için güvenli bulunmuyor mu?

Cornelia Diamond Golf Resort Otel’in Genel Müdürü Zafer Alkaya, koronavirüs salgınıyla beraber düşüş yaşayan turizm sektörü ve sezonla ilgili açıklamalarda bulunarak, “”Bu yıl da 50 milyar dolarlık beklenti vardı ama pandemi nedeniyle planlar şaştı” dedi.

Türkiye’de turizmin kalesi olarak kabul edilen Antalya ile en çok tercih edilen yerlerinden Belek bölgesinin, tatilciler için hazırlandığını söyleyen Zafer Alkaya yaptığı açıklamada turizm sektörünün geçen yıl 35 milyar dolar ciro yakaladığını ifade ediyor. Mini kulüplerin oteller içindeki en önemli bölüm olduğunu kaydeden Zafer Alkaya, “Ailelerin tatil tercihini etkiliyor. Bu öncelikle, bugünlerde gündemimize aldığımız en önemli noktalardan biri. Bakanlığın yeni bir genelgesi yayımlandı. Normalde mini kulüp izin listesinde yoktu ama yeni genelgeyle izin kapsamına alındı. Biz bu konuda da personelimizi eğiterek, belki de Akdeniz’in en iddialı, en donanımlı ve çok konuşulacak mini kulüp yatırımı yapmıştık. Ama şanssız bir dönemde açılacak maalesef ve şu anda sınırlı hizmet verecek” diye konuştu.

“İki büyük pazarımız Almanya ve Rusya”

DHA’da yer alan habere göre; dış turizme yönelik beklentiler hakkında da bilgi veren Alkaya, şöyle konuştu:
“Dış rezervasyonlar eylül-ekim gibi tarihlere öteleniyor, ama şu an tam olarak bilemiyoruz. Antalya ve Belek bölgesi yabancı turist anlamında Türkiye’nin en önemli merkezi konumunda. İki büyük pazarımız var; Almanya ve Rusya. Geçen yıl 7 milyona yakın Rus, 5 milyon Alman turist aldık. Dün Almanya bir açıklama yaptı. Seyahat uyarıları var. Riskli ülkeler üzerinde konuşuyorlar. Onlardan biri de ne yazık ki biziz. Dünkü toplantıdan çıkan sonuç, seyahat yasağı değil belki ama tam güvenli görülmüyoruz. Alman firmalarının burada çok büyük yatırımları da var. Şu anda böyle bir karar çıktı ama çok uzun sürmeyeceğini, bu durumu düzelteceğimizi biliyoruz. İki büyük pazarımızdan Almanya ve Rusya zaten bunu çok iyi biliyor.”

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın