İnternet devi online yemek dağıtımına başladı!

İnternet devi Amazon, Hindistan’ın Bengaluru şehrinin dört bölümünde deneme teslimatı ile yemek dağıtım işine başladı.

Koronavirüsle beraber tüm dünyada online yemek ve gıda siparişleri artış gösterirken, Hindistan’da tam tersi yaşandı. Ülkede online yemek sektöründeki büyük oyuncular, talepte önemli düşüşler yaşadı. Uber Eats, geçtiğimiz yıl ülkeden çekildi ve işini % 10 hisse karşılığında yerel rakip Zomatoya sattı. Amazon, Hindistan’da 6,5 ​​milyar dolar yatırım yaparak bu açığı kapattı.

Pazarlamasyon’dan Cansu Bolat’ın haberine göre; ülkenin güneyinde bir teknoloji merkezi olan Bengaluru’daki yapılanmaya şu anda yaklaşık 100 restoran ve mutfak katılıyor. Şirket yaptığı açıklamada, “Müşteriler, bir süredir Amazon’da diğer temel ürünler için alışveriş yapmanın yanı sıra hazır yemek sipariş etmek istediklerini söylüyorlar”  diyerek şöyle devam etti: “Bu, günümüzde evde güvende kaldıklarından özellikle önemlidir. Yerel işletmelerin alabilecekleri tüm yardıma ihtiyaç duyduklarını da biliyoruz.”

Gıda dağıtım pazarı pandemi nedeniyle, iş kaybı yüzünden sert bir şekilde etkilendi. Zomato’nın kurucusu Deepinder Goyal, bu ay Hindistan’ın dışına genişleyen firmanın iş gücünün% 13’ünü keseceğini açıkladı. Bir blog yazısında, restoranların% 40’ının önümüzdeki altı ila 12 ay içinde kapanabileceğini, pandeminin neden olduğu değişikliklerin çoğunun kalıcı olacağını gösteren bir işaret olduğunu söyledi.

Amazon’un şu an en önemli iki rakibi Swiggy ve Zomato olarak gözüküyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın